Firma w Czechach. Czy to się opłaca?

Czy firma w Czechach się opłaca? Jak obniżyć koszty prowadzenia działalności. Jakie ryzyko niesie za sobą prowadzenie firmy za granicą? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Prowadzenie firmy pozwala realizować praktycznie bez ograniczeń swoje marzenia. Często też daje szansę na znacznie wyższe zarobki niż praca najemna. Warto jednak pamiętać, że jednoosobowa działalność gospodarcza to zawsze ryzyko i koszty, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy zarabiamy pieniądze, czy też nie.

Firma w Czechach – jednoosobowa działalność

Początkujący przedsiębiorca, który ma w głowie spore potencjalne zyski, zapomina o obciążeniach podatkowych czy opłatach związanych z utrzymaniem firmy. System podatkowy nie zawsze sprzyja prowadzeniu jednoosobowej działalności. Stąd są tacy, którzy zastanawiają się, czy firma w Czechach będzie lepszym rozwiązaniem niż ta prowadzona w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Firma w ciąży. Czy ciężarna może prowadzić działalność gospodarczą?

Jako obywatele Unii Europejskiej możemy prowadzić biznes w krajach Wspólnoty praktycznie bez ograniczeń. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba będzie spełnić określonych formalności. I tak w przypadku Czech, jednoosobowa działalność gospodarcza, tak jak w Polsce, jest najprostszym sposobem prowadzenia biznesu.

Może być uruchomiona w ciągu jednego dnia. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach wymaga przedstawienia dowodu osobistego, po to, by potwierdzić tożsamość, zgłoszenia rejestracyjnego, zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności, a także potwierdzenie prawa do użytkowania lokalu, w którym będzie prowadzona działalność.

Procedura otwarcia firmy w Czechach

Uruchomienie firmy w Czechach wymaga przejścia kilku kroków formalnych. Podobnie jak w przypadku uruchamiania firmy w Polsce. Można:

  • wybrać się do urzędu (w Czechach jest to Urząd ds. Działalności Gospodarczej),
  • wysłać dokumenty mailem,
  • wysłać dokumenty listem poleconym,
  • udać się do Czech Point. To miejsce, w którym można załatwić różne sprawy administracyjne.

Podobnie jak u nas, firma w Czechach może być zarejestrowana już następnego dnia.

CZYTAJ TAKŻE: Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Konto bankowe firma w Czechach

Każdy przedsiębiorca potrzebuje konta bankowego dla rozliczeń. Jeśli mamy firmę w Czechach, to możemy założyć konto w polskim banku albo w czeskim banku. To drugie rozwiązanie będzie zdecydowanie bardziej się opłacać (choćby ze względu na niższe koszty związane choćby z przewalutowaniem). Warto np. spróbować z PKO BP, który działa również w Czechach jako PKO Branch Praha.

Ile kosztuje założenie firmy w Czechach?

Założenie firmy w Czechach kosztuje 1000 koron. I jest to kwota za uruchomienie jednoosobowej działalności. W przypadku spółek (którymi nie zajmujemy się w tym materiale) jest to zdecydowanie więcej.

Podatki czeskiej firmy

Obecnie polskie stawki podatkowe wynoszą 17% i 32%. W Czechach 15% i 22%.  W Czechach działa jednak sporo więcej ulg niż w Polsce, które skutecznie obniżają podatek, który trzeba zapłacić. Wadą mogą być jednak wysokie koszty ubezpieczeń społecznych. W przypadku podatku VAT Czesi stosują trzy stawki: podstawową 21% i obniżone 15% i 10%.

Warto pamiętać, że w przypadku firmy za granicą trzeba wziąć pod uwagę fakt ryzyka podwójnego opodatkowania. Jeśli zdecydujemy się na uruchomienie firmy w Czechach, będziemy musieli ją tam faktycznie prowadzić.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza firma w 2023 roku

W przeciwnym razie polski urząd skarbowy może uznać, że firma za granicą prowadziła działalność pozornie i tak czy tak trzeba będzie zapłacić podatek w Polsce. Urząd może też sprawdzić, tzw. centrum interesów życiowych, czyli miejsce, w którym faktycznie przebywamy przez większość roku.

Wybrane opłaty i ulgi związane z prowadzeniem firmy w Czechach

  • Ubezpieczenie społeczne: 14,6% dochodu pow. 2588 koron
  • Ubezpieczenie zdrowotne: 6,75% z podstawy wymiaru od 2 393 koron

Ulgi:

  • dla osób odkładających na prywatne fundusze emerytalne: do 24 000 koron
  • związana ze szkoleniami, egzaminami: 13 000 koron
  • podatkowa na podatnika 24 840 koron.

O innych zagadnieniach interesujących dla przedsiębiorcy przeczytasz w kategorii Działalność gospodarcza.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak rozliczyć podatek dochodowy za przychód z różnych źródeł? Czym jest przychód z innych źródeł?

Coraz więcej osób osiąga dochody z różnych źródeł i zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy. Czym są takie przychody, który PIT wypełnić i...

Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego? Rozlicz PIT za 2023 i przekaż podatek na rzecz OPP

Jednym ze sposobów na wspieranie ważnych społecznie celów jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). To działanie, które jest proste i...

Wspólne rozliczenie z małżonkiem – działalność gospodarcza i inne umowy. Jak wspólnie rozliczyć PIT?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to popularny sposób na obniżenie podatku dochodowego. Jak to zrobić, co w sytuacji, gdy mąż lub żona prowadzą działalność gospodarczą,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!