Strona głównaArtykułyksięgowośćJak otworzyć działalność gospodarczą przez internet?
księgowość

Jak otworzyć działalność gospodarczą przez internet?

działalność gospodarczą

Jak założyć działalność gospodarczą przez internet? Bardzo prosto. Wystarczy wpis do do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Oto szczegółowy poradnik jak otworzyć firmę przez internet

Definicja działalności gospodarczej

Zanim dowiemy się, jak otworzyć firmę, dobrze będzie poznać definicję działalności gospodarczej. Bo to ten model przedsiębiorstwa jest najbardziej popularny wśród wszystkich tych, którzy pragną zarabiać prowadząc firmę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to taki rodzaj firmy, którą można prowadzić samodzielnie. Oczywiście można mieć pracowników ale specyfika działalności gospodarczej polega na tym, że właściciel odpowiada całym majątkiem prywatnym za wszystkie zobowiązania.

Obecnie możliwe jest założenie działalności gospodarczej przez internet. Można to zrobić wypełniając wniosek za pośrednictwem strony firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl Są to witryny rządowe i jako jedyne pozwalają założyć firmę przez internet.

Złożony na jednej z tych wniosek o wpis do CEIDG jest podstawową czynnością, którą trzeba wykonać. Procedura różni się w zależności od tego czy mamy podpis elektroniczny, czy też takowego nie posiadamy.

Podpis kwalifikowany

W pierwszym przypadku możemy skorzystać z podpisu kwalifikowanego albo używając profilu zaufanego. Podpis kwalifikowany wymaga podpięcia go do komputera przy pomocy specjalnego tokena, a swoją tożsamość potwierdza się u notariusza lub u wystawcy podpisu. Znacznie łatwiej jest założyć profil zaufany. To darmowe rozwiązanie. Jeśli nie mamy profilu zaufanego można go założyć poprzez aplikację bankową lub w urzędzie skarbowym.

Jeśli posiadamy jeden z tych podpisów, wystarczy wypełnić elektronicznie wniosek o wpis do CEIDG i podpisać elektronicznie. System automatycznie przekaże wniosek do Urzędu Skarbowego, który nada numer NIP, do Głównego Urzędu Statystycznego, który nada REGON, a także przekaże informacje o uruchomieniu działalności

Jak wypełnić wniosek CEIDG?

We wniosku musisz wypełnić nazwę firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza musi być oznaczona imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy. Dopuszczalne są dodatkowe określenia ale nazwa musi zawierać imię i nazwisko.

Kolejnym elementem jest oznaczenie daty rozpoczęcia działalności. Od tego dnia będzie trzeba rozliczać składki na ubezpieczenie społeczne. Następnym punktem w formularzu jest miejsce prowadzenia działalności, czyli inaczej siedziba. Adres siedziby ma znaczenie przede wszystkim ze względu na właściwość urzędu skarbowego. Adres wpisujemy też na fakturach. Prowadząc jednoosobową działalność możesz zarejestrować ją we własnym mieszkaniu lub też pod każdym innym adresem, z którego możesz korzystać. (np. na podstawie umowy najmu czy użyczenia)

Gdy już wypełnimy te elementy, należy wybrać odpowiedni kod PKD Kody PKD określają, czym zajmuje się konkretna działalność gospodarcza

Czy muszę mieć konto firmowe?

Wniosek CEIDG trzeba też uzupełnić o wybraną formę opodatkowania (ryczałt, karta podatkowa, zasady ogólne, podatek liniowy), a także numer rachunku bankowego. To ważne o tyle, że ten numer będzie służył do rozliczeń m.in. z urzędem skarbowym i ZUS więc musi być dla tych urzędów jawny

Na koniec określamy czy będziemy płatnikami VAT, czy nie, a także w jaki sposób będzie prowadzona księgowość. Czy będzie to robione samodzielnie czy przez biuro księgowe.

Gdy wszystkie te dane są już wypełnione, wystarczy wniosek podpisać. Tak jak zaznaczaliśmy wcześniej można to zrobić albo podpisem kwalifikowanym albo przez profil zaufany.

Rejestracja działalności gospodarczej przez internet jest darmowa.