Strona głównaArtykułyJednoosobowa działalność gospodarczaJednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?
Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Jednoosobowa działalność, czy spółka? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Nasilenie notuje się w momencie, gdy urzędnicy zapowiadają zwiększenie składek ZUS od przedsiębiorców albo innych kosztów związanych z prowadzeniem biznesu. Co jest więc lepsze, jednoosobowa działalność czy spółka?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia firmy. Działa się na wtedy we własnym imieniu i na własne ryzyko. Jednoosobowa działalność gospodarcza (w skrócie JDG), często wybierana jest przez osoby, które prowadzą niewielkie biznesy, obarczone niewielkim ryzykiem. Najczęściej jest to tzw. samozatrudnienie, czyli świadczenie usług dla obecnego pracodawcy. Jednoosobową działalność wybierają osoby, które prowadzą niewielkie sklepy internetowe, a także te, które dorabiają do etatu. Korzyścią jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość skorzystania np. z preferencyjnego ZUSu, a gdy prowadzimy działalność w połączeniu z etatem, to kontakt z ZUS mamy tylko taki, że płacimy składkę zdrowotną.

Jednoosobowa działalność pozwala też na rozliczanie się kartą podatkową lub ryczałtem. Dotyczy to bardzo prostych działalności, jak np. szewc czy taksówkarz. Jeśli zdecydujemy się jednak na inny rodzaj biznesu, to najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza niewielkich rozmiarów wymaga prowadzenia prostej księgowości.

Jednoosobowa działalność vs spółka

Spółka z o.o. przewidziana jest dla zdecydowanie bardziej poważnych biznesów. Są jednak tacy, którzy spółkę z o.o. zakładają tylko po to by oszczędzić na ZUS. Jak to możliwe? Jednoosobowa działalność gospodarcza związana jest bezpośrednio z osobą przedsiębiorcy. I w związku z tym trzeba opłacać składki ZUS. Spółka z o.o. natomiast jest całkowicie odrębnym podmiotem. W związku z tym jeśli nikt nie będzie zatrudniony w spółce, nie ma obowiązku płacenia ZUS. Zysk spółki z o.o. jest też korzystniej niż w przypadku jdg, opodatkowany. Gdy w przypadku jdg płacimy 17 proc. najniższej stawki podatku dochodowego, to spółka płaci 9 proc. od zysku. Jeśli założymy spółkę z o.o i będziemy jej wspólnikiem to nie musimy płacić ZUS.

Zakładanie działalności

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczy założyć firmę na formularzu dostępnym w internecie. Nie ma wymogu posiadania kapitału zakładowego, a założenie firmy nic nie kosztuje.

Zakładanie spółki

W przypadku spółki rozważamy najpopularniejszy jej rodzaj, czyli spółkę z o.o. W takiej sytuacji konieczne będzie zawarcie umowy spółki. Musi być sporządzona w formie pisemnej. Jeśli rejestrujemy spółkę przez internet przy użyciu tzw. wzorca umowy spółki nie jest wymagana wizyta u notariusza. Jeśli nie korzystamy z wzorca, umowa spółki z o.o. musi być podpisana u notariusza.

Zalety JDG

JDG daje większą niż spółka elastyczność finansową. Pieniądze firmowe są jednocześnie pieniędzmi właściciela. Łatwiej rozliczać więc transakcje firmowe. Zapłata z konta prywatnego za należność firmową nie rodzi tak dużych konsekwencji jak np. w sytuacji gdy zrobimy to samo w spółce. Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej jest tańsze. W skrajnych wypadkach można nawet zrobić to samemu.

W przypadku działalności gospodarczej część składki ZUS jest kosztem uzyskania przychodu. Obniża więc nam podatek do zapłaty.

Księgowość w spółce z o.o.

Spółka z o.o. musi mieć prowadzone księgi rachunkowe (tzw. pełną księgowość). W związku z tym jesteśmy zmuszeni zlecić to zadanie profesjonalnemu księgowemu. Raczej nie jest możliwe byśmy prowadzili samodzielnie takie rozliczenia. Dodatkowo spółka musi składać dodatkowe sprawozdania, a część dokumentacji musi być potwierdzana notarialnie. W związku z tym spółka z o.o. generować może spore koszty „formalne”.