Strona głównaArtykułyfinanseKoszty uzyskania przychodów – jak działa magia „wrzucania” w koszty działalności
finanse

Koszty uzyskania przychodów – jak działa magia „wrzucania” w koszty działalności

koszty uzyskania przychodu

Wrzucisz sobie w koszty, to nic cię nie kosztuje, a jeszcze zyskasz. Z takim przeświadczeniem startuje w biznesie wielu przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, żeby nie wpaść w pułapkę „wrzucania w koszty działalności”.

 

Jeśli pracujemy na etacie lub na innym rodzaju umowy i umówimy na konkretną kwotę wynagrodzenia, to wartość podatku zawsze będzie zależała właśnie od tego dochodu. I nie ma znaczenia ile kosztuje nas wykonanie tej pracy. Od tego, czy musimy gdzieś pojechać i wydać na paliwo, kupić jakieś drobnostki do wykonania pracy. Zawsze podatek będzie stały dla tej samej kwoty wynagrodzenia. Gdyby ta sama osoba, prowadziła działalność gospodarczą i umówiła się z kontrahentem na określoną kwotę honorarium, to będzie mogła obniżyć kwotę podatku. Stanie się tak jeśli wydatki udokumentuje fakturami. Wtedy będą stanowiły one koszty uzyskania przychodu i obniżą formalnie dochód, co skutkuje niższym podatkiem do zapłacenia.

Co może być kosztem uzyskania przychodu?

Żeby konkretny wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi on być związany z przychodem. Innymi słowy, wydatek ten musi być powiązany z tym co powoduje, że firma będzie mogła zarobić. Przykład? Jeśli masz salon fryzjerski, to zakup fotela do salonu, lustra czy nożyczek będzie konieczne do tego, żeby zarabiać. I w takim wypadku można będzie taki wydatek właśnie wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Musisz pamiętać, że to od Ciebie zależy czy dany wydatek będzie mógł być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. To, że musisz u klienta dobrze się prezentować, nie znaczy, że zakup garnituru od razu będzie twoim kosztem podatkowym. Urzędnicy mogą bowiem zakwalifikować taki zakup jako przedmiot do użytku osobistego. I zakwestionować go jako koszt, który obniża podatek

Koszt uzyskania przychodu – ile to kosztuje

Przeglądając fora internetowe o biznesie, czasem można się natknąć na twierdzenia, że przedsiębiorcę stać na wiele więcej niż „etatowca” bo sporo rzeczy „wrzuca sobie w koszty”. Pojawiają się nawet opinie, że to co jest „wrzucone w koszty”, nie kosztuje przedsiębiorcy ani grosza. Tak jakby miał wszystko za darmo.

Oczywiście im więcej faktur kosztowych, tym niższy podatek. Musisz jednak pamiętać, że na wszystkie te wydatki musisz jako przedsiębiorca zarobić. Nie myśl o wydatkach w kategorii elementu, który ma obniżyć ci podatek. Jeśli kupujesz coś do firmy, zastanów się, czy faktycznie jest ci to potrzebne. Jeśli tak, to na pewno to kup, a jeśli przy okazji będziesz mógł dzięki temu obniżyć podatek, to dobrze.

Jednym z większych błędów jest zakładanie firmy tylko dlatego by wrzucać sobie w koszty kilka podstawowych wydatków. Tak jak choćby zakup komputera, wydatki na internet czy telefon. Ale ile razy możesz kupować komputer, ile wydasz na telefon?

Dokumentowanie kosztów uzyskania przychodu

Żeby wydatek mógł zostać uznany za koszty uzyskania przychodu, to musi być dobrze udokumentowany. Podstawą jest faktura lub rachunek. W wyjątkowych sytuacjach można wystawić dowód wewnętrzny, czyli dokument, który przedsiębiorca wystawia samodzielnie

Mała Księgowość Rzeczpospolitej