Strona głównaArtykułyksięgowośćKsięgowość małej firmy. Samemu czy z biurem rachunkowym?
księgowość

Księgowość małej firmy. Samemu czy z biurem rachunkowym?

księgowość

Czy da się prowadzić księgowość samodzielnie? Czy wybrać biuro rachunkowe? Co jest lepsze dla małego przedsiębiorcy?

Jedną z decyzji, które musi podjąć osoba rozważająca uruchomienie działalności gospodarczej jest ta dotycząca księgowości. Czy prowadzić ją samemu czy przy pomocy biura rachunkowego. Odpowiedź nie jest łatwa i jak to zwykle w takiej sytuacji powinno się tu odpowiedzieć „to zależy”.

W przypadku najmniejszych działalności, czyli takich, które prowadzimy jako uzupełnienie etatu albo też samodzielnych działalności rozliczanych ryczałtem lub kartą podatkową księgowość nie będzie bardzo skomplikowana i można ją prowadzić samodzielnie. W przypadku ryczałtu, czy karty podatkowej nie trzeba jej będzie ona nawet konieczna. Nie trzeba będzie każdego miesiąca sporządzać zestawień ani deklaracji. Wystarczy tylko dobrze obliczyć podatek i zapłacić go do urzędu skarbowego.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą, warto przez jakiś czas samemu poprowadzić księgowość. Zwłaszcza gdy używamy do tego celu internetowego programu do księgowości. Oczywiście wiele takich rozwiązań to typowe biura rachunkowe, które rozliczają przedsiębiorców z tą różnicą, że wszystkie dokumenty są generowane online. Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość, twoje dokumenty rachunkowe i tak zostaną wgrane do systemu, a mechanizm księgowania podpowie jeśli czegoś brakuje. Jednocześnie wyliczy samodzielnie podatki do zapłaty, składki ZUS itp. Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości jest dobre? Przede wszystkim dlatego, że samodzielnie prowadząc rachunki, łatwiej zrozumieć mechanizm obliczania podatków i innych rozliczeń dokonywanych w związku z prowadzeniem firmy. Nie trzeba przy okazji obawiać się błędów.

Pomyłki rachunkowe

Pomyłki rachunkowe system szybko nam wyłapie, podpowie też, czy dany dokument jest wystawiony poprawnie (tzn. czy ma wszystkie wymagane przepisami elementy). System księgowy nie podpowie nam jednak czy zakup, którego dokonaliśmy pozwala na odliczenie go od podstawy opodatkowania. Mało tego. Nawet księgowy nam tego nie powie bo nie jest on doradcą podatkowym. Księgowy odpowiedzialny jest za to by prawidłowo rozpisać wszystkie dokumenty, które mu dostarczy przedsiębiorca.

Pomoc biura księgowego przyda się gdy nasza działalność jest trochę bardziej skomplikowana, generujemy bardzo dużo dokumentów albo też nie mamy po prostu czasu na to by samodzielnie wystawiać faktury. Warto jednak i tak samodzielnie prowadzić zapiski dotyczące tego, ile nasza firma generuje przychodów, jakie ma koszty i ile ostatecznie zarabia.

Biuro rachunkowe dla początkującego przedsiębiorcy

Pamiętaj też, że wynajęcie księgowego lub biura rachunkowego nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za błędy księgowe. Niech nie zwiedzie Cię to, że biuro rachunkowe ma polisę odpowiedzialności cywilnej. W każdym przypadku to ty jako przedsiębiorca zawsze ostatecznie odpowiadasz za błędy. Po co więc biuru rachunkowemu polisa? Choćby po to by można było wypłacić ci odszkodowanie za straty, których doznałeś w wyniku błędu. W takiej jednak sytuacji będziesz musiał najpierw udowodnić, że to biuro popełniło błąd i wytoczyć proces sądowy na drodze cywilnej. A to trwa. Najpierw i tak z własnej kieszeni zapłacisz karę do urzędu skarbowego lub innego urzędu.

Ale przecież nie chodzi o to, żeby rozpatrywać już na początku taką sytuację. Kiedy biuro rachunkowe będzie bardziej pomocne? Przede wszystkim w sytuacji gdy nie czujemy się pewnie w kwestiach wszelkich formalności. Biuro rachunkowe nie podpowie nam jak zoptymalizować wydatki ale z dużą pewnością dobrze policzy nasze podatki.