Prowadzenie księgowości małej firmy. Samemu czy z biurem rachunkowym?

Prowadzenie księgowości małej firmy może być wyzwaniem, szczególnie dla nowego przedsiębiorcy? Robić to samemu, czy wybrać biuro rachunkowe? Co jest lepsze dla małego przedsiębiorcy?

Jedną z decyzji, które musi podjąć osoba rozważająca uruchomienie działalności gospodarczej, jest ta dotycząca księgowości. Czy za prowadzenie księgowości małej firmy wziąć się samemu, czy skorzystać z pomocy biura rachunkowego? Odpowiedź nie jest łatwa.

Samodzielna księgowość, czy biuro rachunkowe?

W przypadku najmniejszych działalności, czyli takich, które prowadzimy jako uzupełnienie etatu albo też samodzielnych działalności rozliczanych ryczałtem lub kartą podatkową księgowość nie będzie bardzo skomplikowana i można ją prowadzić samodzielnie.

W przypadku ryczałtu, czy karty podatkowej nie trzeba jej będzie ona nawet konieczna. Nie trzeba będzie każdego miesiąca sporządzać zestawień ani deklaracji. Wystarczy tylko dobrze obliczyć podatek i zapłacić go do urzędu skarbowego.

Samodzielne prowadzenie księgowości małej firmy

Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą, warto przez jakiś czas samemu poprowadzić księgowość. Zwłaszcza gdy używamy do tego celu internetowego programu do księgowości. Oczywiście wiele takich rozwiązań to typowe biura rachunkowe, które rozliczają przedsiębiorców z tą różnicą, że wszystkie dokumenty są generowane online.

Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość, twoje dokumenty rachunkowe i tak zostaną wgrane do systemu, a mechanizm księgowania podpowie, jeśli czegoś brakuje. Jednocześnie wyliczy samodzielnie podatki do zapłaty, składki ZUS itp.

CZYTAJ TAKŻE: Samodzielne prowadzenie księgowości. Co musisz wiedzieć?

Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości jest dobre? Przede wszystkim dlatego, że samodzielnie prowadząc rachunki, łatwiej zrozumieć mechanizm obliczania podatków i innych rozliczeń dokonywanych w związku z prowadzeniem firmy. Nie trzeba przy okazji obawiać się błędów.

Prowadzenie księgowości małej firmy a pomyłki rachunkowe

Pomyłki rachunkowe system szybko nam wyłapie, podpowie też, czy dany dokument jest wystawiony poprawnie (tzn. czy ma wszystkie wymagane przepisami elementy). System księgowy nie podpowie nam jednak czy zakup, którego dokonaliśmy, pozwala na odliczenie go od podstawy opodatkowania.

Mało tego. Nawet księgowy nam tego nie powie, bo nie jest on doradcą podatkowym. Księgowy odpowiedzialny jest za to, by prawidłowo rozpisać wszystkie dokumenty, które mu dostarczy przedsiębiorca.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność biura rachunkowego – na czym polega?

Pomoc biura księgowego przyda się, gdy nasza działalność jest trochę bardziej skomplikowana, generujemy bardzo dużo dokumentów albo też nie mamy po prostu czasu na to, by samodzielnie wystawiać faktury. Warto jednak i tak samodzielnie prowadzić zapiski dotyczące tego, ile nasza firma generuje przychodów, jakie ma koszty i ile ostatecznie zarabia.

Biuro rachunkowe dla początkującego przedsiębiorcy

Pamiętaj też, że wynajęcie księgowego lub biura rachunkowego nie zwalnia cię z odpowiedzialności za błędy księgowe. Niech nie zwiedzie cię to, że biuro rachunkowe ma polisę odpowiedzialności cywilnej.

W każdym przypadku to ty jako przedsiębiorca zawsze ostatecznie odpowiadasz za błędy. Po co więc biuru rachunkowemu polisa? Choćby po to by można było wypłacić ci odszkodowanie za straty, których doznałeś w wyniku błędu.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać biuro rachunkowe?

W takiej jednak sytuacji będziesz musiał najpierw udowodnić, że to biuro popełniło błąd i wytoczyć proces sądowy na drodze cywilnej. A to trwa. Najpierw i tak z własnej kieszeni zapłacisz karę do urzędu skarbowego lub innego urzędu.

Ale przecież nie chodzi o to, żeby rozpatrywać już na początku taką sytuację. Kiedy biuro rachunkowe będzie bardziej pomocne? Przede wszystkim w sytuacji, gdy nie czujemy się pewnie w kwestiach wszelkich formalności. Biuro rachunkowe nie podpowie nam jak zoptymalizować wydatki, ale z dużą pewnością dobrze policzy nasze podatki.

Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Odliczenie krwi od podatku – ile można odliczyć za krwiodawstwo w PIT za 2023? Ulga podatkowa dla honorowych dawców krwi

Czy wiesz, że oddając krew, ratujesz życie, a jednocześnie możesz zarobić pieniądze? Honorowi dawcy krwi mają prawo do ulgi podatkowej, która pozwala na odliczenie...

Na czym polega konsolidacja sprawozdań finansowych? Dopuszczalne metody konsolidacji

Konsolidacja sprawozdań finansowych jest obowiązkowa dla spółek tworzących grupę kapitałową. W ten sposób powstaje spójny obraz ich kondycji finansowej. Dowiedz się: jakie metody zastosować...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!