Strona głównaArtykułyksięgowośćNajlepszy program do faktur
księgowość

Najlepszy program do faktur

program do faktur

Jak wybrać najlepszy program do faktur? Co powinno mieć oprogramowanie do faktur online? Czy za program do faktur trzeba płacić?

Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest dokumentowanie sprzedaży. Każda czynność, która wiąże się uzyskiwaniem przychodu musi być potwierdzona. I właśnie dlatego przedsiębiorcy wystawiają swoim klientom paragony lub faktury.

Program do wystawiania faktur

Na rynku jest bardzo dużo programów do faktur. Pozwalają one wystawiać też noty księgowe, paragony, czy rachunki. Dostępne są bezpłatne programy do wystawiania faktur i rachunków, a także płatne. W tym drugim przypadku koszt obsługi programu do faktur zależy od tego ile faktur co miesiąc wystawiamy. Część programów do faktur sprzężona jest od razu z programem do samodzielnej księgowości. W takiej sytuacji każdy wystawiony dokument od razu jest importowany do programu księgowego i rozliczany.

>>> Faktura uproszczona. Wszystko, co musisz, o niej wiedzieć

Program do samodzielnego wystawiania faktur może też działać całkowicie niezależnie od programu księgowego. Wtedy po prostu wystawiamy fakturę, a biuro księgowe importuje taki dokument do swojego programu księgowego. Takie rozwiązanie daje nam niezależność co do wyboru programu księgowego.

Program, który ma opcję księgowania rozliczeń będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy samodzielnie prowadzą księgowość. I tu warto przetestować program Mała Księgowość. To obecnie najtańsze tego typu rozwiązanie na rynku.

Jak działa program do faktur?

Dobry program, dzięki któremu można wystawić faktury umożliwia wystawienie wielu rodzajów dokumentów sprzedażowych. Wśród nich są podstawowe takie jak faktura, faktura proforma, czy rachunki. Program do faktur pozwala też wystawić np. przypomnienie o zapłacie albo wezwanie do zapłaty. Jeśli księgowość zlecasz zewnętrznej firmie, to prosty program do faktur w zupełności wystarcza. Program do faktur pozwala wystawić szybko fakturę zgodnie z określonym szablonem. System liczy nam również wartość faktury, oblicza podatek VAT.

Dla kogo jest program do faktur?

Fakturę można wystawić online. Oprogramowanie do tego celu na pewno przyda się samozatrudnionym lub specjalistom, którzy w ciągu miesiąca wystawiają nie więcej niż kilka faktur. Jest też dla tych, którzy zdecydowali się przekazać kwestię rozliczeń do biura rachunkowego lub niezależnej księgowej. Program taki będzie też świetnym rozwiązaniem dla właścicieli sklepów internetowych. Dlaczego? Większość obecnych na rynku rozwiązań można zintegrować z najpopularniejszym oprogramowaniem sklepu internetowego. Pozwala to zautomatyzować proces wystawiania dokumentów sprzedaży.

Program do faktur to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie prowadzą jeszcze firmy i są na etapie tzw. działalności nierejestrowanej. Choć nie muszą oni prowadzić typowej księgowości, to powinni wystawiać dokumenty potwierdzające sprzedaż.

Wystawianie faktur po NIP

Najlepszy program to ten najprostszy. Dobrze jeśli program ma możliwość weryfikacji kontrahenta np. po numerze NIP. Podczas wystawiania dokumentu sprzedaży, wystarczy wpisać NIP kontrahenta, a system samodzielnie wypełni dane kontaktowe. Korzysta wtedy z danych CEIDG. Dobre programy do faktur pozwalają na wystawianie faktur cyklicznych. Program taki co tydzień, co miesiąc lub w konkretnie oznaczonym czasie wystawia powtarzające się faktury. Jeśli więc wykonujesz stałe zlecenia dla kilku odbiorców na stałą kwotę, to system automatycznie wygeneruje takie faktury.

Przy wyborze najlepszego programu do faktur warto wziąć pod uwagę też łatwość obsługi. Sprawdź czy da się wystawić fakturę przez smartfona, czy można wystawić faktury w obcym języku albo też w różnej walucie. Dobrze jest też wybrać program, który ma sporo różnych szablonów faktur.

Lista programów do faktur

Mk.rp.pl – KLIKNIJ I WYPRÓBUJ

infakt – KLIKNIJ I WYPRÓBUJ

ifirma.pl – KLIKNIJ I WYPRÓBUJ

wfirma.pl – KLIKNIJ I WYPRÓBUJ

fakturownia.pl – KLIKNIJ I WYPRÓBUJ