Strona głównaArtykułyksięgowośćNie wystawiłem faktury. Co mi grozi?
księgowość

Nie wystawiłem faktury. Co mi grozi?

podatki

Czy trzeba zawsze wystawić fakturę? Co grozi jeśli nie wystawię faktury? Jaki jest termin wystawienia faktury? Na te pytania odpowiadamy w naszym materiale

Każdy przedsiębiorca powinien wystawić dokument potwierdzający zawarcie danej transakcji. Takim dokumentem może być paragon albo faktura. Dotyczy to również przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową. Zgodnie z zasadami karty podatkowej nie muszą oni prowadzić dokładnej ewidencji przychodów i kosztów. Jednak na wyraźne żądanie klienta, taką fakturę lub rachunek musi wystawić.

O karcie podatkowej przeczytasz tutaj

Mówiąc o samej fakturze jako takiej, to obowiązek jest wystawienia mają  czynni podatnicy VAT. Nie musza wystawiać faktury, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna i kupuje produkt dla celów prywatnych. W każdym wypadku, gdy kupujący tego zażąda, sprzedawca musi wystawić fakturę.

Termin wystawienia faktury

Fakturę najlepiej wystawić od razu po sprzedaży. Podstawowa zasada mówi jednak, że fakturę powinno się wystawić nie później niż do 15. dnia następnego miesiąca, w którym została wykonana usługa lub dostarczono produkt. W sytuacji, gdy nabywca zapłacił za towar całość lub część kwoty jeszcze zanim usługa została zrealizowana albo produkt dostarczony, to od tego momentu istnieje już obowiązek wystawienia faktury. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z fakturą VAT to nie można jej wystawić wcześniej niż 30 dni przed dostawą towaru lub usługi albo przed wpłatą zaliczki.

Opóźnienie w terminie wystawienia faktury

Skoro ustaliliśmy, do kiedy faktura powinna być wystawiona, pora zająć się opóźnieniem. Każdy dokument, który został wystawiony po 15 dniu następnego miesiąca, albo wcześniej niż 30 dni przed usługą lub dostawą towaru, jest uznany za dokument , który nie został wystawiony w terminie.

Konsekwencja opóźnienia terminu wystawienia

Faktura VAT jest potwierdzeniem dokonania transakcji jednak pod względem prawnym jest to mniej istotna czynność niż poprawne obliczenie podatku. Niezależnie od tego, czy faktura zostanie wystawiona we właściwym terminie i prawidłowo, zawsze obowiązkiem przedsiębiorcy jest właściwie obliczyć i wykazać do urzędu skarbowego należny podatek VAT. Istnieje bowiem coś takiego jak termin obowiązku podatkowego.

Nawet jeśli faktura nie zostanie wystawiona w określonym terminie, to i tak zacznie biec obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy liczony jest od momentu upływu terminu do wystawienia faktury, w momencie upływu terminu płatności jeśli dla danego dokumentu nie został określony w przepisach termin wystawienia. Wszystko to pokazuje, że niezależenie kiedy faktura zostanie wystawiona, to i tak trzeba wykazać urzędowi skarbowemu należny podatek VAT w danym okresie rozliczeniowym

SPRAWDŹ TAKŻE: Faktura korygująca – wszystko co musisz wiedzieć 

Faktura wystawiona za wcześnie

Jeśli faktura zostanie wystawiona wcześniej niż 30 dni przed terminem dostawy produktu lub wpłaty zaliczki, może zostać uznana jako tzw. „pusta faktura”. W takiej sytuacji powinno się fakturę anulować albo wystawić fakturę korygującą. Anulowanie faktury możliwe jest tylko w sytuacji gdy nie została ona jeszcze przekazana odbiorcy. W przeciwnym razie trzeba będzie skorygować fakturę (poprzez fakturę korygującą do zera) i wystawić nową fakturę w określonym czasie.

Nie wystawienie faktury w ogóle

Weźmy jednak pod uwagę sytuację, gdy przedsiębiorca nie wystawi w ogóle faktury. W takim momencie przedsiębiorca podlega odpowiedzialności zgodnie z kodeksem karnym skarbowym. Podstawową sankcją jest kara grzywny do 180 stawek dziennych. Oznacza to, że taka grzywna może wynieść od 534 złotych do nawet 3 840 000 zł.

SPRAWDŹ TAKŻE: Wszystko co musisz widzieć o duplikacie faktury

Jeżeli niewystawienie faktury zostanie uznane za przypadek mniejszej wagi i zakwalifikowany jako wykroczenie, grzywna może wynieść od 160 do 32.000 zł.