Strona głównaArtykułypomysł na biznesSklep monopolowy. Jak otworzyć sklep monopolowy w Polsce?
pomysł na biznes

Sklep monopolowy. Jak otworzyć sklep monopolowy w Polsce?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jakie wymogi trzeba spełnić, by otworzyć sklep monopolowy.

Spożycie napojów alkoholowych w Polsce wciąż rośnie. Z roku na rok ulubionymi trunkami Polaków są piwo, wino oraz wódki i alkohole wysokoprocentowe. Na rynku otwiera się wiele lokalnych firm, które usiłują przebić się ze swoim produktem do jak najszerszego kręgu odbiorców. Nie powinno dziwić więc, że coraz więcej osób zastawia się jak otworzyć sklep monopolowy?

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze aplikacje i programy do obliczania czasu pracy.

Czy sklep monopolowy można otworzyć w dowolnym miejscu?

Nie. W naszym kraju bardzo rygorystycznie podchodzi się do lokalizacji tego typu punktów, co wynika z szeregu działań, które wchodzą w skład szeroko rozumianej profilaktyki antyalkoholowej. Co więcej, osoba zainteresowana sprzedażą alkoholu musi patrzeć na tylko na ustawodawstwo, ale i na lokalne akty prawne, jakie wydają poszczególne gminy.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, w porozumieniu z właściwymi organami (rada gminy, rada dzielnicy, rada sołectwa) mogą ustalić określoną ilość punktów sprzedaży alkoholu, a także ich preferowaną lokalizację. Jeśli więc zauważymy atrakcyjny lokal do wynajęcia, to nie oznacza to jeszcze, że od razu możemy otworzyć tam sklep z alkoholem.

Chcąc uzyskać odpowiednią koncesję, trzeba przejść ścieżkę formalną. Zazwyczaj składa się na nią pozytywna opinia organu lokalnego, na przykład Rady Dzielnicy, a następnie pozytywne zaopiniowanie przez odpowiednią instytucję powołaną przez gminę. Zwykle wystarczy wypełnić wszystkie przesłanki Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi oraz lokalne akty prawne. 

CZYTAJ TAKŻE: Firma w Polsce coraz popularniejsza. Chcemy otwierać własne biznesy

Koncesja na sprzedaż alkoholu

Warto nadmienić, że nie jest prawdą, że jedyną opłatę, jaką musi uiścić właściciel sklepu monopolowego, jest uiszczana raz na rok (lub w trzech transzach) danina, jaką wpłaca się na konto gminy. To dość często spotykany mit wśród początkujących przedsiębiorców.

Pamiętajmy o tym, że wysokość opłaty za koncesję na alkohol zależy od obrotów, jakie wygeneruje nasz sklep monopolowy. Za sprzedaż piwa i alkoholi o zawartości do 4,5% alkoholu płacimy 1,4% od ogólnej wartości sprzedaży przy założeniu, że kwota przekroczyła 37,5 tysiąca złotych.

Taki sam procent (1,4%) płacimy od ogólnej kwoty sprzedaży alkoholi, które mają między 4,5 a 18% alkoholu (z wyłączeniem piw) jeśli ich wartość przekroczyła 37,5 tysiąca złotych. Wyżej oprocentowana jest sprzedaż piw i napojów o zawartości alkoholu wyższej niż 18% jeśli w zeszłym roku z tego tytułu przekroczyliśmy kwotę 77 tysięcy złotych. W takiej sytuacji zabiera się 2,7% od obrotu.

Przyszli właściciele sklepów monopolowych powinni pamiętać też o tym, że nie istnieje jednolita opłata koncesyjna. Jeśli chcemy handlować tylko piwem, to wykupujemy jedną koncesję. Jeśli zaś chcemy wprowadzić do oferty alkohole wysokoprocentowe, to konieczny jest zakup kolejnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Praca za granicą. Gdzie Polacy wyjeżdżają?

Czy opłaca się inwestować w sklep monopolowy?

Wiele zależy od modelu biznesowego, na jaki się zdecydujemy. Warto pamiętać o tym, że tego typu napoje można kupić w niemal każdym sklepie wielkopowierzchniowym. Znajdują się tam najpopularniejsze trunki różnych producentów i to właśnie tam – przy okazji rutynowych zakupów – często kupuje się alkohole.

Dobrym pomysłem może być inwestycja w sklep o charakterze całodobowym. Warto jednak wcześniej ustalić w gminie, czy aby tego typu inwestycje nie są automatycznie blokowane. Kilka miast w Polsce wprowadziło bardzo rygorystyczne zasady handlu alkoholem, które w praktyce wykluczyły z rynku takie punkty działające w formule 24/7.

Warto zastanowić się nad specjalizacją w zakresie alkoholi lokalnych, pochodzących z niewielkich rozlewni, którymi nie handlują konkurenci. Czasem to właśnie stworzenie prestiżowego punktu z alkoholami z górnej półki potrafi przyciągnąć do nas klientelę, która skutecznie napędzi sprzedaż i zapewni zyski na satysfakcjonującym poziomie.