Strona głównaArtykułyfinanseSplit payment – na czym polega i jak działa?
finanse

Split payment – na czym polega i jak działa?

split payment

Jak działa split payment? Na czym polega? Kto musi stosować split payment?

Split payment to inaczej model podzielonej płatności. Dotyczy rozliczeń podatku VAT. Mechanizm podzielonej płatności wprowadzono w połowie 2017 roku, a obowiązują od lipca 2018 roku. Celem split payment ma być lepsza kontrola rozliczenia podatku od towaru i usług (podatku VAT).

Jak działa split payment?

Żeby można było transakcję rozliczyć według mechanizmu split payment trzeba mieć fakturę, na której wykazana jest kwota podatku. Podczas płatności, kwota dzielona jest na dwie części. Jedna stanowi kwotę netto i ta trafia na rachunek odbiorcy, a kwota stanowiąca wartość VAT trafia na specjalny rachunek VAT. W związku z tym banki uruchomiły każdemu przedsiębiorcy odrębne rachunki, które są rachunkami VAT i służą do rozliczania podzielonej płatności. Na rachunek VAT może wpłynąć jedynie podatek VAT pochodzący z przelewu za fakturę lub zwrot podatku VAT. Jednocześnie rachunek VAT nie pozwala robić dowolnych przelewów. Możliwe jest skorzystanie z pieniędzy zgromadzonych na tym rachunku tylko po to by zapłacić podatek VAT, rozliczyć podatek PIT, składki ZUS, podatek akcyzowy, należności celne, rozliczenie błędnie zapłaconego podatku VAT. Z rachunku VAT można skorzystać też w przypadku konieczności zrealizowania zajęcia w czasie egzekucji należności z tytułu VAT.

Co daje rozliczanie split payment?

Jeśli przedsiębiorca reguluje swoje zobowiązania przy zastosowaniu split payment, nie podlega np. odpowiedzialności i sankcjom jeśli wobec jednego z kontrahentów toczyłoby się postępowanie związane z nieprawidłowościami związanymi z VAT. W związku z tym warto realizować w ten sposób płatności.

Kto musi stosować split payment?

Split payment obowiązkowy jest dla transakcji, których wartość w przypadku pojedynczej faktury przekracza 15 tys. złotych, sprzedawca i nabywa są płatnikami VAT, a przynajmniej jedna z pozycji na fakturze jest tą wymienioną w załączniku do ustawy. Link ten znajdziesz tutaj.

Jak zrealizować przelew split payment?

Realizacja przelewu split payment przypomina realizację zwykłego przelewu. Różnice polegają na tym że obowiązkowo musimy wpisać w okienkach przelewu NIP odbiorcy, a także rozdzielić kwotę z faktury na brutto/netto i wartość VAT. Wykonujemy jeden przelew, a dopiero system bankowy rozdziela płatność pomiędzy dwa rachunki odbiorcy płatności.

Zwrot środków z rachunku VAT

Jak już wspomnieliśmy, środki zgromadzone na rachunku VAT nie są ogólnodostępne. Mogą być spożytkowane wyłącznie do płatności danin publiczno-prawnych (choć i tak nie wszystkich). Jeśli z jakichś względów na rachunku zbierze się wysoka kwota i chcielibyśmy z niej skorzystać, trzeba wystąpić z wnioskiem do naczelnika swojego urzędu skarbowego. Ten po weryfikacji zasadności takiego wniosku wyda postanowienie. Ma na to 60 dni. Pieniądze mogą być przelane wyłącznie na rachunek bankowy związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.