Strona głównaArtykułyksięgowośćSpóźnienie w płatności podatku. Co mi grozi, gdy nie zapłacę zaliczki w terminie
księgowość

Spóźnienie w płatności podatku. Co mi grozi, gdy nie zapłacę zaliczki w terminie

podatek

Spóźnienie w zapłacie podatku może, choć nie powinno się zdarzyć. Jeśli zadajesz sobie pytanie, co się stanie gdy nie zapłacę zaliczki na podatek w terminie, musisz koniecznie sprawdzić nasz tekst.

Termin zapłaty podatku, a także harmonogram rozliczania zaliczek na podatek jest tym co każdy przedsiębiorca musi bardzo dobrze znać i pilnować tych terminów. Może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn nie będzie można zapłacić podatku w terminie. A to z gapiostwa, a to z powodu braku środków na koncie, czego przyczyną są zatory płatnicze.

Odsetki za opóźnienia w płatnościach

Przedsiębiorca w przeciwieństwie do osoby, która firmy nie prowadzi, nie rozlicza podatków tylko raz w roku, podsumowując dochody w PIT. Musi co miesiąc odprowadzać zaliczki na podatek. W związku z tym trzeba wiedzieć, że każdy kwota podatku, które nie została opłacona w terminie to zaległość podatkowa. Dotyczy to zarówno podatku rocznego jak i zaliczki na podatek. Nawet jeśli spóźnisz się z zapłatą zaliczki to masz zaliczoną zaległość. W takim przypadku należy jak najszybciej zapłacić zaległość i doliczyć odsetki za zwłokę. Co istotne, wysokość odsetek trzeba obliczyć samodzielnie. Urząd nie zrobi tego za ciebie. Mało tego. Nawet nie poinformuje cię, ze takie odsetki dodatkowo masz uregulować.

Jeśli urzędnicy zauważą, że płatność nie została w pełni uregulowana (a zdarzy się to dość szybko), zaległość zostanie objęta egzekucją. Dostaniesz upomnienie z urzędu skarbowego wraz z obliczonymi odsetkami za zwłokę i dodatkowo kosztami egzekucji.

Nie mam pieniędzy na podatek. Co robić?

No dobrze, a co jeśli faktycznie nie stać cię na zapłatę podatku? Pamiętaj, że i tak będziesz musiał go zapłacić. Warto jednak spróbować złożyć do urzędu skarbowego pismo z prośbą o odroczenie płatności albo rozłożenie płatności na raty. Wtedy będzie trzeba wnieść opłatę prolongacyjną. Może też pomóc wniosek o umorzenie zaległości podatkowej razem z odsetkami.

Warto wiedzieć, że jeśli jednorazowo dopuściliśmy się opóźnienia w zapłacie podatku, to raczej, co do zasady nic nam nie grozi.

Konsekwencje grożą nam natomiast jeśli nie zadeklarujemy wszystkich dochodów, nie złożymy w terminie deklaracji albo nie zapłacimy w terminie zadeklarowanego podatku. W tym ostatnim przypadku chodzi głównie o tzw. uporczywe unikanie opłacania zobowiązań podatkowych. Wtedy przedsiębiorcy może grozić odpowiedzialność karno-skarbowa. Gdy zostanie ukarany, będzie musiał zapłacić grzywnę za wykroczenie skarbowe. Kara taka może wynosić od 280 zł do 56000 zł. Żeby jej uniknąć wystarczy zapłacić całą zaległość, zanim zostanie wszczęte postępowanie

Uporczywe nieuiszczanie zobowiązań

Niestety prawo nie wskazuje dokładnie co oznacza uporczywe nieuiszczanie zobowiązań. Można domniemywać, że chodzi o sytuację, gdy podatnik kilka razy uchyla się od terminowej zapłaty. Trzeba pamiętać, że prawo karne skarbowe nie przewiduje poważnych konsekwencji za niezapłacenie podatku w terminie. Karze sytuacje gdy robimy to w sposób „uporczywy”.

Znacznie poważniejszym przewinieniem może być samo niezłożenie deklaracji w terminie. Poważnym wykroczeniem może być też nieopłacenie zaliczki na podatek na pracowników. W takiej sytuacji przedsiębiorcy grozi kara do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności.