Zawieszenie działalności – wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej? Jakie mogą być przyczyny zdecydowania się  na takie rozwiązanie? Jakie są konsekwencje zdecydowania się na zawieszenie działalności?

Prowadzenie własnego biznesu daje sporo satysfakcji, jednak jest też obarczone sporym ryzykiem. Czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy nasza firma utraci płynność finansową i jedyne co nam zostanie, to zawieszenie działalności gospodarczej. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić?

Zawieszenie działalności – jakie mogą być jego przyczyny?

W zdecydowanej większości przypadków winne są problemy finansowe. W polskim porządku prawnym przedsiębiorcy są obciążeni wieloma daninami, które skutecznie generują wysokie obciążenie fiskalne. Co gorsza, z roku na rok sporo składek, jakie trzeba oddawać państwu, wciąż rośnie.

Właśnie wysokie obciążenie podatkowe w połączeniu z sezonowością prowadzenia biznesu to jedne z głównych czynników, które odpowiadają za zawieszanie działalności. Trudno sobie wyobrazić, by sezonowi sprzedawcy ryb nad morzem czy górale handlujący oscypkami chcieli przez cały rok opłacać niemałe składki.

Pewnego rodzaju nową przesłanką, która spowodowała całą falę zawieszeń działalności gospodarczych w Polsce, była pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia oraz zamknięcia wielu sektorów rynku. Można tu wskazać na przykład na kosmetyczki, fryzjerów czy właścicieli siłowni.

Kolejnymi z przyczyn mogą być na przykład długie wakacje lub choroba właściciela, która wyłącza go z prowadzenia biznesu na pewien czas. Widać więc dość wyraźnie, że przyczyn, które mogą doprowadzić nas do zawieszenia działalności gospodarczej, jest całkiem sporo.

Zawieszenie działalności – z czego zwalnia?

Osoby, które zdecydowały się na zawieszenie funkcjonowania firmy, nie opłacają zaliczek na podatek dochodowy. Nie trzeba też pliku JPK_V7, który od pewnego czasu jest wymagany w polskim prawodawstwie. Warto pamiętać też o tym, że zawieszenie działalności zwalnia nas ze składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to jednak sytuacja, która może zapewnić nam nie tylko sporo atutów, ale i potencjalnych problemów.

Warto pamiętać o tym, że po trzydziestu dniach od uiszczenia na konto ZUS ostatniej składki, tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych. Przedsiębiorcy powinni pamiętać też o tym, że czas zawieszenia działalności automatycznie nie wlicza się do naszego stażu pracy, co może skutkować wydłużeniem okresu niezbędnego do otrzymania emerytury oraz zmianą jej wysokości.

Widać więc dość dobrze, że pod wieloma względami zysk płynący z zawieszenia działalności jest tylko pozorny. Oczywiście przedsiębiorca zawsze może wykupić sobie prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jednak skoro nie ma on dochodów z prowadzenia firmy, to opłacenie składki może być dla niego problematyczne.

Zawieszenie działalności – jak to zrobić?

Na szczęście ustawodawca daje nam co najmniej kilka metod, służących do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Najwygodniejszą z nich jest oczywiście połączenie się z internetem i zalogowanie do CEIDG. Z poziomu tego rządowego narzędzia można szybko wypełnić formularz o zawieszeniu działania firmy.

Co, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z internetu lub obawiamy się, że źle wypełnimy formularz CEIDG-1? W takiej sytuacji do zawieszenia działalności przedsiębiorca może skorzystać z usług pełnomocnika, co wiąże się z koniecznością uiszczenia niedużej opłaty w wysokości 17 złotych.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w celu zawieszenie działalności udać się do właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej urzędu gminy. Każda gmina ma obowiązek prowadzenia punktu obsługi inwestora. Czasem przybiera on formę wydziału. Tam również można złożyć formularz o zawieszeniu działalności. Powinniśmy pamiętać o tym, by mieć przy sobie dokument z naszymi danymi (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Po przyjęciu i wdrożeniu do systemu wniosku osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą, otrzyma potwierdzenie od aparatu państwowego. To dodatkowa forma zabezpieczenia, dzięki której przedsiębiorca będzie wiedział, że w nowym miesiącu fiskalnym nie będzie już musiał opłacać części danin.

Warto pamiętać o tym, że przedsiębiorca podlega kontrolom ze strony organów administracji skarbowej również w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Ma to pomóc w ustaleniu, czy właściciel firmy na pewno zaniechał prowadzenia działalności, a nie próbuje oszukać państwa, unikając opłacania składek.

Zawieszenie działalności gospodarczej krok po kroku

Do zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może użyć przede wszystkim strony biznes.gov.pl. Po wejściu na nią:

  1. kliknij przycisk „Rozpocznij”;
  2. zaloguj się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu;
  3. wypełnij wniosek przy pomocy kreatora podzielonego na części;
  4. załącz dokumenty do ZUS/KRUS i urzędu skarbowego.

Jeśli wniosek uzupełniłeś niepoprawnie, system cię o tym natychmiastowo poinformuje. To spora przewaga nad alternatywnymi sposobami zawieszenia prowadzenia działalności: w urzędzie lub listownie. Wówczas będziesz musiał odczekać nawet 7 dni, zanim dowiesz się o możliwym błędzie.

Jeśli jednak nie zdecydujesz się na zawieszenie działalności gospodarczej online, do złożenia wniosku CEIDG-1 będziesz potrzebował tego druku. Tutaj znajdziesz ten dokument: CEIDG-1 Wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Procedura zawieszenia działalności nie jest skomplikowana. W powyższym wniosku musisz uzupełnić swoje dane osobowe. Znajdziesz tam punkt 11. Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej. W nim możesz:

  • zgłosić zawieszenie działalności oraz
  • podać datę zawieszenia działalności oraz
  • zadeklarować przewidywane wznowienie działalności lub
  • zrezygnować ze zgłoszonego zawieszenia działalności.

Jeśli twój wniosek był prawidłowo wypełniony, twoja działalność będzie zawieszona od dnia zawieszenia wskazanego w punkcie 11. Będzie to trwać do dnia:

  • wskazanego w tym wniosku,
  • wskazanego w odrębnym wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej,
  • ustanowienia zarządu sukcesyjnego.

Należy pamiętać, że minimalny okres zawieszenia to 30 dni.

Zawieszenie działalności – ile kosztuje?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest bezpłatne. Jedyne koszty, jakie możesz ponieść to te związane z wysłaniem wniosku CEIDG-1, jeśli zdecydujesz się wybrać drogę listową.

Zawieszenie działalności – jak odwiesić działalność gospodarczą?

Tutaj również z pomocą przychodzi nam formularz CEIDG-1. Możemy tam (w punkcie 12.) szybko zaznaczyć odpowiednią opcję, dzięki której nasza działalność znów będzie widoczna jako aktywna. Co nie powinno nikogo dziwić, można też wznowić prowadzenie firmy po kontakcie z urzędem gminy oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Często zadawane pytania – zawieszenie działalności

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?

Nie ma górnego limitu czasu, na jaki można zawiesić działalność gospodarczą. Minimalny czas zawieszenia to 30 dni.

Jak wygląda zawieszenie działalności a ZUS?

Podczas zawieszenia działalności nie ma konieczności opłacania składek ZUS. Nie trzeba też składać deklaracji ZUS.

Jak przebiega zawieszenie działalności gospodarczej online?

Zawieszenie działalności gospodarczej online jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się do CEIDG i wybrać opcję „zmień dane”. Szczegółową instrukcję znajdziesz w artykule powyżej.

Zawieszona działalność a PIT – jak rozliczać?

Po zawieszeniu działalności gospodarczej wciąż musisz rozliczać PIT, nawet jeśli nie osiągnąłeś w tym roku żadnych przychodów. W takiej sytuacji składasz rozliczenie roczne jak zazwyczaj, wpisując wszędzie zera.

Gdzie znaleźć wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej?

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.

Co lepiej zawiesić działalność czy zamknąć?

To, czy lepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie, czy zamknięcie działalności, zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że zamknięcie firmy jest decyzją ostateczną. Na początku lepiej ją zawiesić i dać sobie więcej czasu na decyzję.

Czy po zawieszeniu działalności jest się ubezpieczonym?

Jako że w czasie zawieszenia działalności nie odprowadzamy składek na ZUS, nie jesteśmy w tym czasie ubezpieczeni.

Jakie są skutki zawieszenia działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej sprawia, że nie musimy opłacać składek ZUS i płacić podatku dochodowego. Oczywiście sprawia również, że nie możemy w tym czasie prowadzić działalności.

Czy w czasie zawieszenia działalności można pracować?

W czasie zawieszenia działalności możemy pracować. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Nie możemy jedynie prowadzić firmy.

Czy można wystawić fakturę, gdy działalność jest zawieszona?

Podczas zawieszenia działalności możemy wystawić fakturę, np. sprzedając środki trwałe i wyposażenie firmy.

Co się dzieje po 24 miesiącach zawieszenia działalności?

Jeszcze kilka lat temu, po 24 miesiącach zawieszenia działalności spółka była automatycznie wykreślana z rejestru CEIDG. Obecnie nie ma takiej możliwości, po 24 miesiącach działalność pozostanie zawieszona i będzie ją można normalnie wznowić. Inaczej jest tylko w przypadku spółki prawa handlowego, która po 24 miesiącach zawieszenia zostaje automatycznie wznowiona.

Czy przy zawieszeniu działalności trzeba się wyrejestrować z ZUS?

Nie musisz samodzielnie wyrejestrowywać się z ZUS. ZUS zrobi to za ciebie, na podstawie wniosku o zawieszenie działalności, który wyślesz do CEIDG.

Czy można zamknąć konto firmowe przy zawieszonej działalności?

Bankowe konto firmowe możesz zamknąć w dowolnym momencie. Nie możesz go natomiast zawiesić.

Czy przy zawieszonej działalności trzeba płacić składkę zdrowotną?

Przy zawieszonej działalności gospodarczej nie masz obowiązku płacenia składki zdrowotnej.

Ile kosztuje zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej nic nie kosztuje. Jedynym wyjątkiem jest złożenie wniosku przez pełnomocnika innego niż zstępnego, wstępnego lub pełnomocnika ujawnionego w CEIDG. Wówczas jest to koszt 17 złotych.

Co można robić w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej możesz przyjmować istniejące należności, przychody finansowe z wcześniejszych czynności, zbywać środki trwałe i wyposażenie firmowe, regulować istniejące zobowiązania, wykonywać czynności niezbędne do zachowania przychodów, zabezpieczać źródła przychodów i powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego.

Do którego dnia miesiąca można zawiesić działalność?

Działalność możesz zawiesić w dowolnym momencie. Najlepiej jest to zrobić pierwszego, aby uniknąć konieczności płacenia składek za ten miesiąc.

Ile razy w ciągu roku można zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą możesz zawieszać dowolną liczbę razy. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że samo zawieszenie musi trwać przynajmniej 30 dni, maksymalnie w ciągu roku możesz zawiesić działalność 10 razy.

Po jakim czasie można wznowić działalność?

Zawieszaną działalność gospodarczą możesz wznowić po 30 dniach.

Czy okres zawieszenia działalności gospodarczej wlicza się do emerytury?

Ze względu na to, że podczas zawieszenia działalności gospodarczej nie opłacasz składek ubezpieczeń społecznych, czas ten nie wlicza się do emerytury.

Czy zawieszenie działalności gospodarczej jest utratą dochodu?

Zawieszanie działalności gospodarczej jest utratą dochodu.

Czy po zawieszeniu działalności można płacić mały ZUS?

Po zawieszeniu działalności możesz płacić mały ZUS, o ile nie upłynął jeszcze czas 24 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia firmy.

Ile wstecz można zawiesić działalność 2023?

W 2023 możesz zawiesić działalność maksymalnie 30 dni wstecz.

Czy po zawieszeniu działalności gospodarczej można otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

W trakcie trwania zawieszenia działalności gospodarczej możesz zarejestrować się jako bezrobotny i otrzymywać zasiłek.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jaka klauzula do CV obowiązuje obecnie? Aktualna treść i podstawa prawna

Aby Twoje CV zostało wzięte pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę, pamiętaj o umieszczeniu w nim klauzuli RODO. Jak powinna wyglądać? Gdzie ma się znaleźć?...

Niecałe dwa tygodnie przed ostatecznym złożeniem PIT-u nie działa Urząd Skarbowy

Użytkownicy, którzy chcieli dzisiaj rano zalogować się do e-Urzędu Skarbowego zostali zaskoczeni komunikatem błędu. Na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl/ widnieje komunikat: „Mamy przerwę w działaniu e-Urzędu...

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!