Wczasy pod gruszą 2025 – kwota. Czy należą się każdemu? Kiedy pracownik dostaje dofinansowanie do wypoczynku?

08/04/2025

Wczasy pod gruszą umożliwiają pracownikom większych zakładów pracy na odzyskiwanie części wydatków poniesionych w związku z wakacjami. Są ogromną pomocą szczególnie dla rodzin i osób, którym gorzej się powodzi. Czy skorzystać z nich może jednak każdy pracownik? Kiedy przyznawane jest to świadczenie? Czy mogą skorzystać z niego tylko pracownicy większych zakładów pracy?

mała księgowość

Zobacz, na czym polega dofinansowanie do wypoczynku, nazywane potocznie „wczasami pod gruszą”. Sprawdź, jakie są zasady jego przyznawania i dlaczego mogą się zmieniać.  Poznaj kwotę wakacji pod gruszą, jakie może uzyskać pracownik. Czy dopłata do wypoczynku zależy od długości urlopu wypoczynkowego i tego, w jaki sposób planujemy go spędzić? Kiedy o nią wnioskować?

Czym są wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie do wypoczynku, to świadczenie wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Fundusz ten ma na celu udzielanie wsparcia finansowego na działalność socjalną pracowników. Dotyczy to wypoczynku tak jak w przypadku wczasów pod gruszą czy świadczenie urlopowego, ale również działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej oraz opieki nad dziećmi. Uprawnionym pracownikom z ZFŚS przysługuje też pomoc na cele mieszkaniowe.

Kiedy pracownik ma prawo do dofinansowania do wypoczynku?

Co ważne, nie każdy pracownik ma prawo do skorzystania z wczasów pod gruszą. Po pierwsze, aby uzyskać takie dofinansowanie, trzeba pracować w miejscu, gdzie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Co więcej, nawet jeśli pracodawca prowadzi zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie oznacza to jeszcze, że będzie wypłacał dofinansowanie do wypoczynku. Może zdecydować, że środki z tego funduszu będą przeznaczane na inne cele, np. na pomoc mieszkaniową dla pracowników. Aby dowiedzieć się, na co pracodawca będzie przeznaczał świadczenia socjalne należy zajrzeć do regulaminu ZFŚS ustanowionego dla danego miejsca pracy.

W końcu, to czy pracownik będzie mógł uzyskać dofinansowanie wypoczynku „uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu” (zgodnie z art. 8. Ustawy o ZFŚS).

Do korzystania ze świadczenia, jakim są wczasy pod gruszą, a także innych usług i świadczeń wynikający z ZFŚS mają prawo:

  • pracownicy i ich rodziny;
  • emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i ich rodziny;
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Kiedy pracodawca musi założyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?

Jak określa Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z 4 marca 1994 roku, ZFŚS musi założyć:

  • każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty;
  • każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, jeśli zawnioskuje o to zakładowy związek zawodowy;
  • każda jednostka budżetowa i samorządowa.

Inny pracodawcy mogą zakładać ZFŚS, ale nie jest to dla nich obowiązkowe.

mała-księgowość

Zasady przyznawania wczasów pod gruszą

Najważniejszą kwestią, od której zależy czy pracownikowi (lub innej osobie uprawnionej) zostanie przyznane dofinansowanie wypoczynku, jest jego sytuacja życiowa, rodzinna i materialna. Co ważne, swoją zadeklarowaną sytuację musi udowodnić pracodawcy, przedstawiając odpowiednią dokumentację.

Szczegółowe zasady i warunki korzystania ze świadczeń funduszu zostają określone w regulaminie ZFŚS. Powinien on wskazywać:

  • kto może korzystać z wczasów pod gruszą;
  • jak o nie wnioskować;
  • w jakiej wysokości i jak często będzie możliwa wypłata wczasów pod gruszą.

Ważne zwrócić uwagę, że kryteria takie jak:

  • czas odbywania urlopu wypoczynkowego;
  • miejsce przebywania podczas urlopu;
  • długość korzystania z urlopu;
  • staż pracy;
  • wymiar czasu pracy

nie są wskazane w ustawie jako mające wpływ na możliwość uzyskania wczasów pod gruszą.

Regulamin ZFŚS

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych to dokument, w którym określane są m.in. szczegółowe zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych funduszu. To tam pracodawca wskazuje, w jaki sposób i na jakiej podstawie jego pracownicy mogą ubiegać się do wczasy pod gruszą i czy w ogóle daje taką możliwość.

Poza tym, w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinny znaleźć się również:

– zasady przeznaczania środków funduszu – na co będą wydawane, wysokość świadczeń w zależności od różnych kryteriów. Tutaj znajdzie się informacja na temat tego, czy z funduszu będą w ogóle wypłacane wczasy pod gruszą, czy wypoczynek ma np. być wspierany w inny sposób;

– sposób finansowania funduszu – poza odpisem podstawowym, środki funduszu zwiększa się o:

  • wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności socjalnej;
    darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych;
  • odsetki od środków Funduszu;
  • wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe;
  • wierzytelności likwidowanych zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego;
  • przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych;
  • przychody z tytułu sprzedaży i likwidacji zakładowych domów i lokali mieszkalnych w części nieprzeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych;
  • część zysku netto do podziału (opcjonalnie);
  • część nadwyżki bilansowej (opcjonalnie);
  • inne środki określone w odrębnych przepisach;

– rodzaje świadczeń – jaki rodzaj świadczenia można otrzymać ze środków funduszu, np. środki pieniężne, bony, usługi;

– zasady składania wniosków o korzystanie wniosków i ich rozpatrywania;

– organy odpowiedzialne za zarządzenie funduszem i ich uprawnienia.

Wczasy pod gruszą 2025 – kwota świadczenia

Ustawodawca nie wskazuje, ile powinna wynosić kwota dofinansowania wypoczynku wypłacana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli pracodawca wypłaca wczasy pod gruszą, ich wysokość powinien określić w zakładowym regulaminie ZFŚS. Co ważne, wysokość tego świadczenia powinna zależeć od udokumentowanej sytuacji pracownika. Nie można wszystkim pracownikom przyznawać takiej samej wysokości świadczenia, jest to niezgodne z celami ZFŚS.

Kiedy następuje wypłata dofinansowania do urlopu wypoczynkowego?

Ustawa nie określa, w jakim terminie pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie wypoczynku. Bardzo często jest tak, że „wczasy pod gruszą” pracownik finansuje sobie samodzielnie i dopiero po powrocie z nich wnioskuje o dopłatę z funduszu. Tryb wnioskowania i wypłaty dofinansowania należy określić w regulaminie funduszu.

Wniosek o wczasy pod gruszą

Forma składania wniosku również powinna być określona w regulaminie. Warto jednak dodać, że niezależnie od jego postanowień, do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumentację, udowadniającą, że pracownik potrzebuje wsparcia z ZFŚS.

Wczasy pod gruszą a świadczenie urlopowe

Wczasy pod gruszą (dofinansowanie wypoczynku) i świadczenie urlopowe często bywają mieszane, z czego wynikają nieporozumienia, które mogą być niekorzystne dla pracownika. Warto więc wiedzieć, czym się różnią.

Przede wszystkim, świadczenie urlopowe jest dobrowolne i nie wypłaca się go z funduszu świadczeń socjalnych. Przysługuje pracownikom, którzy korzystają z nieprzerwanych 14 dni (wliczając weekendy) urlopu. Przysługuje tylko pracownikom, nie zaś byłym pracownikom czy rodzinom. Może zostać wypłacone tylko raz do roku, najpóźniej w dzień przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego.