L4 wstecz. Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz? Do ilu dni wstecz lekarz wystawi L4 pacjentowi?

15/05/2025

Pracownik, aby jego nieobecność w pracy podczas choroby była usprawiedliwiona i aby mógł otrzymać wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, musi uzyskać zwolnienie lekarskie i dostarczyć je pracodawcy. Również przedsiębiorcy opłacający składkę chorobową dodatkowo do składki zdrowotnej potrzebują go w celu uzyskania zasiłku. Co jednak, jeśli w dniu choroby nie może udać się do lekarza? Np. nie ma terminów albo pacjent nie jest w stanie wyjść nawet z domu?

mała księgowość

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Lekarz ma możliwość wystawienia L4 z datą wsteczną. Może to zrobić na wizycie, na której na podstawie badania i wywiadu z pacjentem stwierdzi jego czasową niezdolność do pracy, zarówno w dniu badania, jak i dniach je poprzedzających.

Należy pamiętać, że wystawiając zwolnienie lekarz bierze nie tylko pod uwagę stan zdrowia, ale również to, w jakim stopniu wpłynie on na pracę wykonywaną przez pacjenta, ze względu na jej rodzaj.

Szczegółowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich określa Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

Ile dni wstecz można wystawić L4?

Lekarz może wystawić zwolnienie wstecz, ale nie jest to nieograniczone uprawnienie. W większości przypadków można wystawić je na nie więcej niż trzy dni wstecz (wliczając dni wolne od pracy) przed badaniem, podczas którego lekarz stwierdził w pacjenta czasową niezdolność do pracy.

Co ważne, nawet jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent był niezdolny do pracy przez więcej niż trzy dni przed badaniem, nie może wystawić dłuższego L4 wstecz.

L4 na więcej niż 3 dni wstecz – kiedy można?

Są wyjątkowe przypadki, w których zwolnienie lekarskie może być wystawione na dłużej niż 3 dni poprzedzające dzień wizyty.

mała księgowość

L4 od psychiatry

Jednym z wyjątków jest zwolnienie lekarskie L4 od psychiatry. Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie wstecz, bez daty granicznej. Jednakże nie dotyczy to wszystkich przypadków i pacjentów. Psychiatra może wystawić dłuższe zwolnienie wstecz, jeśli uzna, że:

  • zaburzenia psychiczne pacjenta uniemożliwiły mu ocenę stanu swojego zdrowia;
  • objawy choroby psychicznej pacjenta uniemożliwiły mu wcześniejsze odbycie wizyty lekarskiej;
  • choroba ma związek z pracą zawodową (np. wypalenie zawodowe).

Zwolnienie lekarskie ze szpitala z datą wsteczną

Drugim przypadkiem, kiedy można uzyskać dłuższe zwolnienie wstecz jest otrzymanie zwolnienia L4 za pobyt w szpitalu. L4 ze szpitala pacjent dostaje najpóźniej w dzień wypisu, chyba że jego pobyt trwa dłużej niż 14 dni. A więc ze szpitala można otrzymać L4 wystawione na dwa tygodnie wstecz.

Pracownik powinien jednak poinformować pracodawcę o pobycie w szpitalu najszybciej, jak to jest możliwe.

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną z powodu pomyłki lekarza

A co jeśli lekarz błędnie wystawił L4 i ramach jej korekty musiał wystawić zwolnienie z datą wsteczną dłuższą niż 3 dni? W takiej sytuacji ZUS oflaguje je jako „do wyjaśnienia” i będzie je weryfikował. Jeśli w toku postępowania uzna, że jego wystawienie było uzasadnione, oznaczy je jako „uzasadnione medycznie”. Tylko na podstawie zwolnienia uzasadnionego medycznie można otrzymać zasiłek chorobowy.

Jak pracownik może sprawdzić, z jaką zostało wystawione zwolnienie?

Już od lat istnieje tylko możliwość wystawienia zwolnień elektronicznych, co sprawia, że większość pacjentów nigdy nie widzi wystawionego dla nich L4. Nie otrzymują zwolnienia do rąk własnych, zamiast tego trafia ono wprost do pracodawcy, poprzez platformę ZUS. Z tego powodu, większość osób nie weryfikuje, co znalazło się na zwolnieniu.

Oczywiście, podczas wizyty lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta, na ile i od kiedy wystawia zwolnienie. Pomyłki się jednak zdarzają i zawsze dobrym rozwiązaniem jest weryfikowanie samodzielnie ważnych kwestii.

Jeśli chcesz się upewnić, czy Twoje L4 zostało poprawnie wystawione, możesz wyświetlić je na swoim koncie e IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta, wchodząc w 'Historia leczenia’ > 'Zwolnienia’.

infografika-mk-br