Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny w 2025 r. Wypowiedzenie umowy na okres próbny – kodeks pracy
22/05/2025Umowa na okres próbny to szczególny rodzaj umowy o pracę, który pozwala zatrudnić pracownika na krótszy okres w celu sprawdzenia jego kompetencji. Poznaj okres wypowiedzenia umowy na czas próbny. Zobacz, kiedy pracownika zatrudnionego na okres próbny można zwolnić bez wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy na okres próbny
Rozwiązanie umowy o pracę na okres przebiega na dwa sposoby:
- z upływem czasu, na który została zawarta;
- za wypowiedzeniem.
Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny zależy od tego, na ile został zawarty stosunek pracy i wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Przy okresie wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszącym 1 lub 2 tygodnie, pracownikowi przysługuje dodatkowy 1 dzień wolny na poszukiwanie pracy.
Okres wypowiedzenia na okresie próbnym nie podlega jednostronnemu skróceniu. Po złożeniu wypowiedzenia można natomiast dogadać się z drugą stroną w kwestii szybszego zakończenia czasu trwania umowy. Przepisy Kodeksu pracy dają też pracodawcy możliwość zwolnienia pracownika z wykonywania pracy na wypowiedzeniu (za wynagrodzeniem).
Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy próbnej?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę, lub w ostatnim dniu miesiąca.
Zaczyna się go liczyć natomiast:
- od następnego dnia roboczego, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 dni;
- od pierwszej niedzieli następującej po dniu złożenia wypowiedzenia, jeśli długość okresu wypowiedzenia to 1 lub 2 tygodnie.
Rozwiązanie umowy o pracę na czas próbny bez zachowania okresu wypowiedzenia
W ściśle określonych przypadkach Kodeks pracy przewiduje możliwość jednostronnego rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Są to sytuacje, kiedy umowa wypowiadana jest z winy pracownika lub pracodawcy.
Niektóre z nich nie znajdą zastosowania w przypadku umowy o pracę na okres próbny, ze względu na wyjątkowo krótki okres jej trwania.
Pracownik może to zrobić jeśli:
- zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;
- pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (np. dopuszczał się dyskryminacji, nie wypłacał wynagrodzenia); w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, okres wypowiedzenia można pominąć, jeśli pracownik:
- dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych;
popełnił w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem; - z własnej winy utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku;
- jest niezdolny do pracy wskutek choroby przez dłużej niż 3 miesiące (dotyczy tylko pracowników zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy);
- jest niezdolny do pracy z powodu choroby dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące a był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy;
- jest niezdolny do pracy z powodu choroby dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące a niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
- był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (innych niż wymienione powyżej) co najmniej miesiąc.
Na czym polega umowa na okres próbny w 2025 r.?
Umowa na okres próbny służy temu, by pracodawca mógł sprawdzić kompetencje pracownika i zweryfikować, czy można go zatrudnić do określonego rodzaju pracy. Zawiera się ją na okres nie dłuższy niż:
- 3 miesiące – z reguły;
- 2 miesiące – jeśli po jej zakończeniu planujemy zawarcie umowy o pracę na czas określony od 6 do 12 miesięcy;
- 1 miesiąc – jeśli po jej zakończeniu planujemy zawarcie umowy o pracę na czas określony do 6 miesięcy.
Umowę na okres próbny zawartą na 1 lub 2 miesiące, można jednorazowo przedłużyć o miesiąc, jeśli jest to usprawiedliwione rodzajem pracy. Jeżeli zawieramy umowę na 1 lub 2 miesiące, należy w umowie wskazać, za ile zamierzamy zawrzeć umowę na czas określony po jej zakończeniu.
Strony mogą umówić się (i zawrzeć to w umowie), że umowa próbna będzie przedłużona o okresy urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.
Umowę próbną można zawrzeć z tym samym pracownikiem po raz kolejny, tylko jeśli ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.