Czy warto wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania dla działalności gospodarczej?

10/08/2024

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dostępnych dla polskich przedsiębiorców. Jego największą wadą i zaletą jest stała stawka podatku. To jednak nie wszystko, co się z nim wiąże. Sprawdź, ile wynosi ten podatek i kiedy warto wybrać go jako formę opodatkowania firmy.

Podatek liniowy – ile procent?

Podatek liniowy polega na opodatkowaniu całości dochodu, niezależnie od jego wysokości, stawką 19%.

Wady i zalety podatku liniowego

Podatek liniowy sprawdzi się głównie w przypadku przedsiębiorstw o wysokich dochodach.

Z zasady firmy o mniejszych dochodach wybiorą skalę podatkową. Przy niższych dochodach zapłacisz na niej niższy podatek, możesz skorzystać z wielu obliczeń i nie płacisz podatku za pierwsze 30 tys. przychodu. Jednakże stawka podatku wzrastająca do 32% przy drugim progu podatkowym sprawia, że im więcej zarabiasz, tym mniej korzystna jest skala.

Przy dochodach około 135 tys. rocznie podatek liniowy zaczyna być korzystniejszy niż skala (nie biorąc pod uwagę ulg podatkowych).

On i ryczałt są podobne w tym sensie, że przy obu całe nasze dochody oprocentowane są stałym podatkiem. Jednak z liniowego może korzystać każdy i dla każdego będzie on taki sam, podczas gdy ryczałt jest dostępny tylko dla niektórych przedsiębiorstw. Po pierwsze, osoby wykonujące pewne zawody nie mogą z niego korzystać. Po drugie, limit przychodów na ryczałcie wynosi 9 654 400 zł. Po trzecie, stawka ryczałtu jest różna, w zależności od wykonywanej działalności.

Podobnie jak na ryczałcie, na podatku liniowym nie skorzystasz z wielu ulg podatkowych, ani z kwoty wolnej od podatku. Na liniowym możesz jednak odliczyć koszty, czego nie zrobisz na ryczałcie.

To, czy podatek liniowy będzie korzystniejszy od ryczałtu, zależy więc od tego, jaka stawka ryczałtu jest dla Ciebie dostępna oraz od tego, ile kosztów generuje Twoje przedsiębiorstwo.

Co można odliczyć przy podatku liniowym?

Przy podatku liniowym możesz odliczyć:

  • koszty uzyskania przychodu,
  • składki ZUS,
  • niektóre ulgi (związane z rozwojem firmy).

Na podatku liniowym nie skorzystasz z kwoty wolnej od podatku.

Składka zdrowotna na podatku liniowym

Na podatku liniowym składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu, przy czym nie może być niższa niż 4,9% minimalnego wynagrodzenia (w II poł. 2024 roku – 381,78 zł).

Osoby płacące taki podatek mogą zapłaconą składkę zdrowotną odliczyć od dochodu i uwzględnić w kosztach do limitu 11 600 zł.

Podatek liniowy w Małej Księgowości

Aby rozliczać się podatkiem liniowym w Małej Księgowości, upewnij się, że w ‘Księgowość’ > ‘Ustawienia’ > ‘Firma’ zaznaczona jest ‘Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów’.

Następnie przejdź do 'Księgowość’ > 'Ustawienia’ > 'Dane właściciela’. Tam wejdź w zakładkę ‘PIT-5’/’PIT-5L’ i w ‘Rozliczenie podatku dochodowego’ wybierz ‘PIT-5L’.