Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala na zaprzestanie prowadzenia firmy bez jej całkowitego zamykania. Dzięki temu możesz do niej wrócić bez zbędnych formalności, kilkoma kliknięciami w systemie. Sprawdź, jak zawiesić firmę i jakie konsekwencje się z tym wiążą.
Co daje zawieszenie działalności?
Zawieszenie działalności to przede wszystkim zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS. W tym czasie nie mamy również obowiązku składania JPK_V7.
To z jednej strony odciążenie finansowe dla przedsiębiorcy, ale z drugiej – potencjalny problem. W czasie, w którym nie opłacamy składek ZUS, nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i chorobowym.
Zawieszenie działalności w CEIDG
Zawieszenie działalności w CEIDG najłatwiejsze jest przez Internet. Wystarczy skorzystać z opcji ‘Zmień dane firmy’. W tym celu zaloguj się, a następnie:
- Wybierz opcję ‘Chcę zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej’.
- W ‘Data powstania zmiany’ wpisz datę, od której chcesz zawiesić działalność. Możesz złożyć wniosek z datą wsteczną, o ile tylko jest to zgodne ze stanem faktycznym. Podaj więc datę, od której rzeczywiście nie wykonujesz działalności. Możesz też podać datę w przyszłości, jeśli dopiero planujesz zawieszenie działalności.
- W ‘Data wznowienia (opcjonalnie)’ możesz podać planowaną datę wznowienia działalności. Nie musisz uzupełniać tego pola, możliwe jest bezterminowe zawieszenie działalności.
- W ‘Edycja danych we wpisie CEIDG’ zaznacz, czy chcesz dokonać w systemie innych zmian, niż tylko zawieszenie działalności (np. jeśli dezaktualizuje się Twój adres do korespondencji, bo ze względu na zawieszenie działalności przestajesz wynajmować biuro).
- Następnie zaznacz, jak jesteś ubezpieczony. W procesie zawieszania działalności zostaniesz automatycznie wyrejestrowany z ZUS/KRUS.
- Wskaż właściwy Urząd Skarbowy.
- Złóż oświadczenie o znajomości skutków składania nieprawdziwych informacji (kara za pozorne rozliczenie działalności to grzywna albo nawet pozbawienie wolności – wg. art. 60 Kodeksu wykroczeń).
- Wskaż urząd, który ma odebrać wniosek.
- W ostatnim kroku podpiszesz i wyślesz wniosek.
Pamiętaj, że minimalny czas zawieszenia działalności to 30 dni.
Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć poruszane zagadnienia, skorzystaj z innych materiałów dostępnych na blogu – znajdziesz tu praktyczne opracowania i komentarze ekspertów. Dobrym uzupełnieniem mogą być także e-booki, które pozwalają uporządkować wiedzę i wracać do niej w dowolnym momencie.
Zawieszenie działalności a ZUS
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, nie musisz opłacać składek ani składać deklaracji ZUS.
Nie musisz osobno wyrejestrowywać się z ZUS, CEIDG przekaże Twoje informacje do ZUS w procesie zawieszania działalności (krok 5. powyższej instrukcji).
Jeśli korzystasz z ulgi na start lub preferencyjnych składek ZUS – ich czas wciąż upływa, zawieszenie działalności ich nie stopuje. Stopuje jednak Mały ZUS Plus. Będzie on dłuższy o czas zawieszenia Twojej działalności.
Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia od podatkowej rzeczywistości, warto sięgnąć po polecane przez nas audiobooki – to wygodny sposób na kontakt z kulturą i jednocześnie okazja do odpoczynku bez wyrzutów sumienia.