Pomoc

Aby znaleźć interesujące Cię tematy przejrzyj sekcję wg kategorii lub skorzystaj z wyszukiwarki.

Obsługa Biura Rachunkowego

Obsługa modułu

W głównym oknie programu „Biuro rachunkowe „Rzeczpospolitej” mamy do dyspozycji listę firm. Każda firma identyfikowana jest przez unikalny identyfikator, nazwę oraz NIP

założenie nowej firmy.

Przycisk ten służy do założenia nowej firmy. Aby założyć firmę należy podać identyfikator firmy. W skład identyfikatora firmy mogą wchodzić litery (bez polskich znaków), cyfry oraz znak podkreślenia, myślnik oraz spacja.

uruchom program Mała Księgowość „Rzeczpospolitej”.

Opcja ta spowoduje uruchomienie programu Mała Księgowość „Rzeczpospolitej” dla wybranej firmy. Firma ta w wykazie zostanie zaznaczona żółtym kolorem. Każda firma może być uruchomiona jedynie raz, można przy tym uruchomić program Mała Księgowość „Rzeczpospolitej” dla kilku firm jednocześnie.

edytuj

zmiana identyfikatora firmy.

Przycisk ten służy do zmiany identyfikatora firmy. Zalecamy dokonywanie zmian tylko wtedy gdy inne osoby nie pracują równolegle na danych firm.

dezaktywuj (aktywuj) dana firmę.

Opcja ta spowoduje dezaktywację lub aktywację danej firmy. Umożliwi to wyłączenie (włączenie) z listy dostępnych firm danej firmy. Firma dezaktywowana nie będzie dostępna z ekranu głównego Biura. Ponowne włączenie może nastąpić po ustawieniu Filtru

na firmy tylko nieaktywne.

notatki

edycja notatek firmy.

Opcja ta służy dla ustawienia ekranu głównego Biura, który będzie wyświetlał firmy:

ustaw filtry.

Opcja ta służy dla ustawienia ekranu głównego Biura, który będzie wyświetlał firmy:

  • tylko aktywne
  • tylko nieaktywne

usunięcie danych firmy.

Funkcja ta służy do usunięcia danych firmy o wskazanym identyfikatorze. Usunięte przez pomyłkę dane mogą jedynie zostać odtworzone z kopii bezpieczeństwa automatycznej bądź tworzonej regularnie.

Funkcje dodatkowe

Na pasku menu znajdują się również funkcje dodatkowe pozwalające uaktualnić program oraz archiwizować i odtwarzać dane wszystkich firm. Funkcja ta działa identycznie jak funkcja archiwizacji programu „Mała Księgowość „Rzeczpospolitej””.

Szybki dostęp

Niektóre funkcjonalności „Mała Księgowość „Rzeczpospolitej”” są dostępne bez uruchamiania programu, aby przyspieszyć operacje, które wykonuje się cyklicznie dla większej liczby firm.

Zestawienie E-Deklaracji

Opcja ta umożliwia przejrzenie, podpisanie i wysyłkę e-deklaracji bez konieczności uruchamiania programu. E-deklaracje muszą być wcześniej przygotowane podczas normalnej pracy z programem „Mała Księgowość „Rzeczpospolitej””.

Opcje

  • Sposób uruchomienia – określa czy podczas uruchamiania programu Mała Księgowość „Rzeczpospolitej” maja zostać podniesione uprawnienia programu do uprawnień administratora. Skorzystaj z tej opcji jeżeli masz problem z uruchamianiem programu Mała Księgowość „Rzeczpospolitej” z modułu Biura.
  • Pokazuj NIP oraz nazwę firmy – zaznacz jeżeli chcesz aby na liście firm widoczne były dane identyfikacyjne danej firmy. Skorzystanie z tej opcji może wydłużyć czas ładowania listy firm.
  • Pokazuj czy firma jest już otwarta – zaznacz jeżeli chcesz aby na liście firma otwarta była oznaczana kolorem
  • Używaj kolorów do identyfikowania firm – zaznacz jeżeli chcesz aby dla każdej firmy przypisany został kolor. Pomoże to szybko rozróżnić firmę z którą się pracuje.
  • Podłącz się do zdalnego katalogu – zaznacz jeżeli chcesz się podłączyć do zdalnego katalogu danych. Katalog danych może być katalogiem sieciowym lub katalogiem FTP. Możesz wskazać dowolny katalog FTP umieszczony w sieci lokalnej lub internecie. Aby wskazać katalog wprowadź ścieżkę do katalogu FTP w jednym z poniższych formatów:
    ftp://<twoj-host>ftps://<twoj-host>ftp://<twoj-uzytkownik>@<twoj-host>ftps://<twoj-uzytkownik>@<twoj-host> Jeżeli katalog FTP udostępniony jest w sieci Internet lub sieci VPN to korzystanie z katalogu FTP umożliwi dostęp do danych programu z dowolnego miejsca na świecie.
  • Pracuj na lokalnej kopii danych – zaznacz jeżeli chcesz pracować na lokalnej kopii danych. Jeżeli nie pracujesz na lokalnej kopii danych musisz mieć cały czas połączenie z serwerem, a wszystkie operacje wykonywane są bezpośrednio na danych serwera. W przypadku pracy na kopii lokalnej dane z serwera będą pobrane przy uruchomieniu programu Mała Księgowość „Rzeczpospolitej”, a następnie przesłane ponownie na serwer przy zamknięciu programu. Opcja ta zalecana jest w przypadku niestabilnego lub powolnego połączenia z serwerem danych lub w przypadku korzystanie z zdalnego katalogu FTP.

Wykonywanie kopii bezpieczeństwa z linii poleceń

W celu wykorzystania funkcji kopii bezpieczeństwa np. w harmonogramie zadań, aby wykonywać kopię bezpieczeństwa codziennie o wyznaczonej porze, możliwe jest uruchomienie programu z parametrem „-a” oraz opcjonalną ścieżką do pliku lub nazwę katalogu w którym ma zostać utworzone archiwum, np.:

Biuro.exe -a "c:\sciezka do katalogu\archiwum.zip"

W wskazanej lokalizacji utworzone zostanie archiwum. W przypadku istnienia pliku w tej samej lokalizacji, zostanie on nadpisany. Dodatkowo zostanie utworzony plik o tej samej nazwie z rozszerzeniem .log zawierający informację o utworzonym archiwum i powodzeniu operacji lub błędach.

W przypadku podania jako parametru nazwy katalogu:

Biuro.exe -a "c:\sciezka do katalogu"

Dodana zostanie nazwa pliku archiwum zawierająca datę jego utworzenia np. „Biuro_2019-02-03.zip”.

W przypadku braku ścieżki, czyli uruchomieniu w postaci:

Biuro.exe -a

Archiwum zostanie utworzone w podkatalogu Archiwum i będzie posiadało nazwę Biuro_[data].zip, gdzie [data] to data utworzenia archiwum w postaci RRRR-MM-DD.

Poniżej znajduje się przykład utworzenia archiwum programu w lokalizacji zawierającej pełną datę oraz czas jego utworzenia:

for /F "usebackq tokens=1,2 delims==" %%i in (`wmic os get LocalDateTime /VALUE 2^>NUL`) do if '.%%i.'=='.LocalDateTime.' set ldt=%%j
set ldt=%ldt:~0,4%-%ldt:~4,2%-%ldt:~6,2% %ldt:~8,2%-%ldt:~10,2%-%ldt:~12,2%
call Biuro.exe -a "%ldt%.zip"