Wspólnicy
Do czego służy opcja danych wspólników?
Opcja ta służy do dodawania i aktualizacji danych dotyczących wspólników firmy. Dane te będą później wykorzystywane przy tworzeniu deklaracji podatkowych.
Jak posługiwać się opcją edycji wspólników?
dodanie nowego wspólnika.
Po naciśnięciu tego przycisku podajemy:
Informacje ogólne
Urząd skarbowy terytorialnie pod który podlega wspólnik.
Nazwisko wspólnika.
Pierwsze imię wspólnika.
Data urodzenia wspólnika.
NIP Numer Identyfikacji Podatkowej wspólnika. Przed NIP-em można wprowadzić symbol kraju należącego do Unii Europejskiej NIP unijny
PESEL wspólnika.
Kraj, w którym mieszka wspólnik.
Województwo, w którym mieszka wspólnik.
Powiat, w którym mieszka wspólnik.
Gmina, w której mieszka wspólnik.
Ulica, na której mieszka wspólnik.
Numer domu, w którym mieszka wspólnik.
Numer lokalu, w którym mieszka wspólnik.
Miejscowość, w której mieszka wspólnik.
Kod pocztowy regionu, w którym mieszka wspólnik.
Poczta, pod którą podlega region, w którym mieszka wspólnik.
Bank, w którym wspólnik posiada rachunek bankowy.
Konto numer rachunku bankowego wspólnika.
W PIT-5 tylko najem, zaznaczamy to pole jeśli rozliczamy się z US na formularzu PIT-5/L z działalności gospodarczej, a przychody i koszty z najmu rozliczamy przy pomocy deklaracji PIT-5. Pole to jest aktywne tylko dla PKPiR.
Rozliczenie Podatku Dochodowego wybieramy czy podatek dochodowy rozliczany ma być miesięcznie czy też kwartalnie – bez względu na sposób opodatkowania, zasady ogólne czy podatek liniowy. Pole to jest aktywne tylko dla PKPiR.
W podatku dochodowym nie uwzględniaj ulgi podatkowej. zaznaczamy jeśli w obliczeniu podatku dochodowego nie ma być brana pod uwage ulga podatkowa.
W podatku dochodowym uwzględnij inwentaryzacje końcową grudnia. zaznaczamy jeśli w obliczeniu podatku dochodowego ma być brana pod uwage inwentaryzacja koncowa grudnia.
W Ewidencji Przychodów ZUS i NFZ rozliczany miesięcznie/kwartalnie, zaznaczamy to pole jeśli ZUS i składka zdrowotna ma być rozliczona za dany miesiąc/kwartał tylko w danym miesiącu/kwartale. Pole to jest aktywne tylko dla Ewidencji Przychodów.
ZUS i ubezpieczenia zdrowotne (NFZ)
Udziały
Podajemy procentowy {%} udział wspólnika w dochodach firmy w każdym miesiącu.
ZUS i ubezpieczenia zdrowotne (NFZ)
W zakładce tej znajdują się pola, w które należy kod tytułu ubezpieczenia wspólnika (można wybrać poszczególne składniki kodu z dostępnych list),wpisać składki określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ zapłacone w danym miesiącu danego roku księgowego jaki i podlegające odliczeniu.
Przed rozpoczęciem wprowadzania danych dotyczących dotyczących składek, należy wprowadzić dane dotyczące Składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe.
Zgodnie z powyższym przykładem należy wprowadzić odpowiednie dane dotyczące podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zaznaczyć odpowiedni rodzaj ubezpieczenia. W miesiącu styczniu o ile w grudniu poprzedniego roku nie były wprowadzone odpowiednie dane należy „ręcznie” wprowadzić kwotę składki do odliczenia.
Również dla składki na NFZ (zdrowotna) należy wprowadzić odpowiednie dane dotyczące podstawy wymiaru składki. W miesiącu styczniu o ile w grudniu poprzedniego roku nie były wprowadzone odpowiednie dane należy „ręcznie” wprowadzić kwotę składki do odliczenia.
Oznaczenia:
Kod tytułu ubezpieczeń – wprowadzić lub wybrać z rozwijanej listy kod tytułu ubezpieczenia wspólnika.
Składki odliczane w danym miesiącu – należy zaznaczyć, jeżeli składki zarówno na ZUS jak i NFZ mają być odliczane w miesiącu którego dotyczą.
Księgowanie składek ZUS do PKPiR – należy zaznaczyć, jeżeli składki na ZUS (nie dotyczy to składek na NFZ) mają być księgowane do PKPiR, a nie będą odliczane w PIT5, PIT5/L.
Wybierając przycisk
Mie.. – Miesiąc
Podstawa wymiaru skł… ub.społeczn… – należy wprowadzić wysokość podstawy, od której będą naliczane poszczególne składniki składki na ubezpieczenie społeczne.
Emerytalne – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na ubezpieczenie emerytalne.
Rentowe – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na ubezpieczenie rentowe.
Chorobowe – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na ubezpieczenie chorobowe.
Wypadkowe – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na ubezpieczenie wypadkowe.
FGŚP – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.
FP – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na Fundusz Pracy.
EP – zaznaczamy jeżeli za dany miesiąc ma być naliczana składka na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Ubezpieczenie społeczne – Wyliczona składka na ubezpieczenie społeczne za dany miesiąc.
Ręcznie – zaznaczamy jeżeli „ręcznie” chcemy wprowadzić składkę na ubezpieczenie społeczne podlegające odliczeniu w danym miesiącu.
Ub.społeczne do odliczenia.. – wyliczona lub wprowadzona „ręcznie” składka na ubezpieczenie społeczne podlegająca odliczeniu w danym miesiącu.
Podstawa wymiaru skł… ub.zdrowot… – należy wprowadzić wysokość podstawy, od której będzie naliczana składka na ubezpieczenie zdrowotne NFZ.
Ubezpieczenie zdrowotne – Wyliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne NFZ za dany miesiąc.
Ręcznie -zaznaczamy jeżeli „ręcznie” chcemy wprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne NFZ podlegającą odliczeniu w danym miesiącu.
Ub.zdrowotne do odliczenia.. – wyliczona lub wprowadzona „ręcznie” składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu w danym miesiącu.
RZA – zaznaczamy jeżeli deklaracja rozliczeniowa do ZUS ma być tworzona razem z deklaracjami rozliczeniowymi pracowników.
Kwoty zwiększające przychód – Zgodnie z objaśnieniem 1) na pierwszej stronie deklaracji PIT-5 oraz zgodnie z objaśnieniem 2) na pierwszej stronie deklaracji PIT-5/L
W zakładce tej znajdują się pola, w które należy wpisać kwoty zwiększające przychód w formularzu PIT-5 lub PIT-5/L w polach C19 dla każdego miesiąca roku księgowego.
Najem (PIT5) Najem, podnajem, dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze umieszczane w deklaracji PIT-5
W zakładce tej dla każdego miesiąca księgowego należy wprowadzić procentowy udział, kwoty przychodów jak i kwoty kosztów związanych z najmem, podnajmem, dzierżawą. Należy też podać źródło przychodu oraz jego miejsce położenia. Wartości te zostaną umieszczona na formularzu PIT-5 w trakcie aktualizacji.
Najem (ewidencja) Najem, podnajem, dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze – ewidencja
W zakładce tej dla każdego miesiąca księgowego należy wprowadzić procentowy udział związanych z najmem, podnajmem, dzierżawą. Należy też podać źródło przychodu oraz jego miejsce położenia. Procentowy udział będzie wykorzystany przy obliczaniu przychodu i kosztów wspólnika podczas aktualizacji formularza PIT-5 na podstawie prowadzonej ewidencji najmu, podnajmu, dzierżawy.
ZUS/PŁATNIK:
Należy wprowadzić dane dotyczące identyfikacji płatnika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dane te służyć będą do utworzenia Kolekcji Elektronicznych Dokumentów Ubezpieczeniowych za wspólnika i powinny być identyczne z danymi wprowadzonymi w programie „Płatnik”.
W przypadku gdy nie zostaną podane dane dotyczące Imienia i nazwiska nie będzie możliwości podania także daty urodzenia , data ta zostanie „wyczyszczona”.
Po naciśnięciu przycisku
zostanie dodany wspólnik. W przypadku naciśnięcia przycisku
dane zostaną porzucone.
edycja danych wprowadzonego wspólnika
Służy do edycji danych dotyczących wprowadzonego wcześniej wspólnika
Po naciśnięciu przycisku
zostaną wprowadzone zmiany w informacji o wspólniku. W przypadku naciśnięcia przycisku
zmiany zostaną porzucone.
wprowadzanie lub poprawianie stawek obowiązujące od danego miesiąca danego roku, niezbędnych do prawidłowego wyliczenia składek do ZUS.
Co zrobić, gdy w firmie nie ma żadnych wspólników?
Jeżeli w firmie nie ma żadnych wspólników, należy wprowadzić dane właściciela.