Wprowadzanie dokumentów księgowych
Wprowadzanie dokumentów księgowych
W opcji tej dokonujemy wprowadzania danych księgowych ich modyfikacji (jeszcze przed zaksięgowaniem), wydruku nie zaksięgowanych dokumentów, księgowania wprowadzonych dokumentów oraz usunięcia błędnie wprowadzonego dokumentu.
Wprowadzanie dokumentów księgowych może być wspierane również technologią OCR.
Od czego należy rozpocząć wprowadzanie dokumentów księgowych?
Aby rozpocząć wprowadzanie dokumentów niezbędne jest zapoznanie się z definiowaniem kont księgowych oraz wprowadzaniem kontrahentów. Kontrahentów można także wprowadzać w trakcie wprowadzania dokumentów.
Jak posługiwać się oknem wprowadzania dokumentów?
Po wybraniu tej opcji , podajemy następujące dane:
Kontrahent – wybieramy z listy dostępnych kontrahentów interesującego nas kontrahenta. Możemy tego dokonać podając dowolny ciąg znaków bądź wybrać z listy. Przy wyborze kontrahenta mamy możliwość wprowadzenia nowego bądź edycji wybranego kontrahenta (szczegółowy opis tych funkcji znajduje się w opcji kartoteki kontrahentów). W przypadku ustawienia domyślnego konta księgowego dla kontrahenta zostanie ono automatycznie ustawione.
Konto księgowe (szablon księgowania) wybieramy z listy dostępnych kont księgowych – szablonów księgowania interesujące nas konto księgowe. Przy wyborze konta księgowego mamy możliwość wprowadzenia nowego konta księgowego bądź edycji wybranego konta księgowego (szczegółowy opis tych funkcji znajduje się w opcji kartoteki kont księgowych – szablonów księgowania)
Numer dokumentu – należy podać numer dokumentu który aktualnie jest wprowadzany (może to być nr faktury, rachunku, dowodu wewnętrznego, noty, listu przewozowego itp.)
Data dokumentu – należy podać datę wystawienia dokumentu
Dokument korygujący – zaznaczenie czy wprowadzone dane dotyczą dokumentu korygującego. Jest to jedynie informacja dla użytkownika, iż jest to dokument korygujący. Zaznaczenie tego pola nie zmienia wartości dokumentu na ujemną, ani innych czynności wpływających na obliczenia dokonywane w programie. Wartości wprowadzane do programu powinny być takie same jak wartości figurujące na fakturze.
Data zdarzenia gospodarczego – należy podać datę zdarzenia gospodarczego, która będzie widoczna w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów
Nie podlega zdrow. – zaznacz jeżeli chcesz aby zapis księgowy nie wpływał na obliczenie podstawy ubezpieczenia zdrowotnego.
Kolumna PKPiR – kolumna do której dokument zostanie zaksięgowany. Pola jest ustawiane na podstawie konta księgowego. Pole może być edytowane jeżeli w opcjach wprowadzania dokumentów księgowych zostanie ustawiona opcja dowolnej zmiany kolumny Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów podczas wprowadzania dokumentów księgowych.
Data księgowania – należy podać dzień miesiąca pod jakim wprowadzany dokument będzie ujęty w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. Domyślnie dokumenty mogą być wprowadzane w obecnym roku księgowym. Istnieje możliwość wprowadzenia dokumentu do innego roku księgowego, można to zrobić po odblokowaniu pola roku. Wprowadzanie dokumentów księgowych do innych lat księgowych może być ograniczone ze względu na wprowadzane parametry, dostępność roku księgowego. Nie wszystkie funkjonalności związane z wprowadzaniem dokumentu do innego roku mogą zadziałać – w tym wprowadzanie powiązanego dowodu wewnętrznego, przelewu etc.
Opis zdarzenia gospodarczego – wybieramy z słownika dostępnych opisów zdarzeń gospodarczych interesujące nas zdarzenie lub wpisujemy jednorazowo opis zdarzenia gospodarczego. Przy wyborze zdarzenia mamy możliwość wprowadzenia nowego bądź edycji wybranego zdarzenia (szczegółowy opis tych funkcji znajduje się w opcji opisów zdarzeń gospodarczych)
Uwagi – wprowadzamy dowolny tekst, który ma być umieszczony w polu uwagi w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów
Notatki – miejsce na dodatkowe informacje o dokumencie – w pole to należy wpisać dodatkowe informacje o dokumencie. Zawartość tego pola przeznaczona jest wyłącznie dla użytkownika i nie będzie drukowana na żadnym zestawieniu.
Opis kosztu działalności badawczo-rozwojowej – miejsce na opis kosztu działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art 26e ustawy o podatku dochodowym. Opis ten dostępny jest w przypadku wybrania księgowania do kol. 16 PKPiR dla wzoru obowiązującego od kwietnia 2016 roku dla PKPiR, zgodnie z Rozporządzeniem MF z dnia 31 marca 2016 zmieniającym rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
Rodzaj rozrachunku – w zależności od wprowadzonych danych w koncie księgowym mamy do wyboru dwa warianty wprowadzania danych służące do rozrachunku należności i zobowiązań. Ze względu na typ dokumentu pod względem rozrachunku dokument możemy zakwalifikować do jednej z grup:
- Zobowiązanie,
- Należność,
- Nie podlega rozrachunkom
Forma płatności – jeśli w rodzaju rozrachunku wybrana inną opcję niż „nie podlega rozrachunkom”, z listy możliwych form płatności wybieramy tę, która odpowiada księgowanemu dokumentowi lub wprowadzamy w oknie form płatności nową płatność.
Termin płatności – jeśli w rodzaju rozrachunku wybrana inną opcję niż „nie podlega rozrachunkom”, należy podać termin płatności księgowanego dokumentu.
Zapłacono – jeśli w rodzaju rozrachunku wybrana inną opcję niż „nie podlega rozrachunkom”, należy podać kwotę jaka została zapłacona. Zaznaczenie obok kwadraciku „Rozlicz całość” spowoduje po wypełnieniu pozycji RAZEM wpisanie tej wartości do pola ZAPŁACONO.
Rejestr – wybieramy z listy dostępnych rejestrów VAT interesujący nas rejestr. Domyślnie proponowany jest rejestr zdefiniowany w koncie księgowym, możemy jednakże wybrać inny dostępny rejestr VAT .
Transakcja – wybieramy jedną z możliwości. Określenie odpowiedniego typu transakcji jest niezbędne między innymi w przypadku księgowania dokumentów „odwrotnego obciążenia”.
Oznaczenie dokumentu – oznaczenie dokumentu na potrzeby VAT łącznie z podaniem GTU zobacz konta księgowe gdzie oznaczenia zostały opisane szczegółowo.
Data wpływu/Data ob.podatkowego/Data sprzedaży – w zależności od wybranego rodzaju rejestru wprowadzamy odpowiednią datę. Opis tego pola zmienia się zależnie od przyjętego typu rejestru VAT (dostawa(sprzedaż) czy nabycie(zakup)). Domyślnie przyjmuje wartość daty wystawienia dokumentu lub daty zdarzenia gospodarczego w zależności od opcji wprowadzania dokumentów księgowych. Możemy jednak wpisać tu dowolną wartość.
Miesiąc zaliczenia do VAT (należny/naliczony) – należy wprowadzić nr miesiąca zaliczenia księgowanego dokumentu do rejestrów VAT (można zaliczyć do miesiąca otrzymania dokumentu lub następnego)
Odliczenie VAT – procentowe odliczenie VAT. W przypadku podania kwoty mniejszej niż 100%, część kwoty, po zaksięgowaniu dokumentu, zostanie automatycznie przeliczona do pól „Bez odliczeń” oraz „W tym VAT” po zaksięgowaniu dokumentu. Nie odliczony VAT zostanie uwzględniony jako koszt w podatku dochodowych. Procentowe rozliczenie zostanie ujęte w rejestrach VAT, PKPiR oraz w deklaracji VAT7 jaki i PIT5/PIT5L po zaksięgowaniu takiego dokumentu.
Nie zaliczaj do KUP nieodliczonego VAT – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że w PKPiR jak i w tworzeniu deklaracji PIT5 kwoty netto nie będą uwzględniały procentowego odliczenia VAT, podanego podczas księgowania dokumentów.
Nazwa usługi – nazwa usługi w przypadku wybrania rodzaju transakcji „Poza terytorium kraju zgodnie z art 100 ustawy” należy podać nazwę usługi, która będzie drukowana w rejestrze VAT przy tej transakcji.
Następnie o ile wybierzemy wcześniej rejestry 1 do 7 należy wprowadzić wartości netto i podatku VAT dla poszczególnych stawek podatku. Po podaniu kwoty netto podatek VAT jak i kwota brutto, dla danej stawki są wyliczane automatycznie. Istnieje możliwość podania własnej kwoty podatku lub kwotę brutto. Dla wprowadzonej kwoty bruttom po naciśnięciu ENTER nastąpi ponowne przeliczenie kwot VAT-u jak i kwoty netto wynikającej z podanej i potwierdzonej kwoty brutto. W związku z powyższym w celu prawidłowego wyliczania kwot należy stosować zasadę przechodzenia pomiędzy polami przy pomocy klawisza klawiaturowego TAB. Wprowadzając kwotę bez odliczeń dla transakcji dokonywanych po 1 maja 2004 roku a jednocześnie dla transakcji związanych z zakupem od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, która nie podlega odliczeniu od podatku należnego zgodnie z Art.88 ust.1 pkt.3 ustawy lub przy nabyciu, imporcie, najmie, dzierżawie lub leasingu pojazdów samochodowych, która nie stanowi podatku naliczonego należy podać dodatkowo kwotę podatku VAT zawartą w kwocie Bez odliczeń. Można również dla pozostałych nabyć, dla których VAT nie podlega odliczeniu, także wprowadzić nieodliczaną kwotę VAT zawartą w kwocie Bez odliczeń.
RAZEM – podsumowania wartości netto, podatku VAT oraz wartości brutto uzupełniane są automatycznie.
Razem – Kwota brutto/razem z wprowadzanego dokumentu. Istnieje możliwość podania własnej kwoty brutto.
W oknie tym oprócz standardowych skrótów klawiszowych obsługiwane są następujące skróty klawiszowe:
CTRL+Q – natychmiastowe przejście do wypełniania kwot netto,
CTRL+W – natychmiastowe przejście do kwoty netto drugiej stawki,
CTRL+E – natychmiastowe przejście do kwoty netto trzeciej stawki,
CTRL+4..9 – natychmiastowe przejście do kwoty netto N-tej stawki,
CTRL+R – natychmiastowe przejście do pola „Razem”,
Według standardowych ustawień (zalecanych) zależność pomiędzy poszczególnymi datami jest następująca:
Data zdarzenia gospodarczego według – daty dokumentu
Data księgowania według – daty zdarzenia gospodarczego
Data sprzedaży według – daty zdarzenia gospodarczego
Data wpływu według – daty księgowania
Zależności można zmienić w opcjach programu.
Po wybraniu tej opcji mamy możliwość poprawy – ponownej edycji wprowadzonego wcześniej dokumentu. Wszystkie czynności są takie same jak po naciśnięciu
Jeżeli chcesz wprowadzić podobny dokument księgowy np. amortyzację, opłaty pocztowe, wyciągi bankowe itp. tego, który został już wprowadzony wcześniej, możesz „klonować” wprowadzony-wybrany dokument księgowy, dokonać w nim odpowiednich zmian jeśli jest to konieczne. Korzystanie z tej opcji może znacząco zmniejszyć czas wprowadzania poszczególnych dokumentów oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas ich wprowadzania.
Po wybraniu tej opcji mamy możliwość wydruku wprowadzonych wcześniej dokumentów
Po wybraniu tej opcji mamy możliwość zaksięgowania wprowadzonych wcześniej dokumentów. Można zaksięgować wszystkie wprowadzone dokumenty albo tylko dokumenty dotyczące obecnego miesiąca księgowego. Można także zaksięgować tylko wybrany dokument.
Po wybraniu tej opcji mamy możliwość usunięcia wprowadzonego wcześniej dokumentu.
Po wybraniu tej opcji mamy możliwość zmiany miesiąca księgowego. Zmiana ta dotyczy tylko nowo wprowadzanych dokumentów. Dokumenty wprowadzone wcześniej zostaną zaksięgowane z miesiącem księgowania takim jaki był w momencie ich wprowadzania.
Jak można wprowadzić dokument dotyczący eksportu?
Aby tego dokonać należy najpierw zdefiniować konto księgowe w którym wybierzemy w polu „Transakcja” – „Eksport”. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zapoznaj się z rozdziałem poświęconym definiowaniu kont księgowych – szablonów księgowania.
Jak można wprowadzić do programu sumy poprzednich miesięcy?
Sumy z poprzednich miesięcy należy wprowadzić jako dokumenty zbiorcze na koniec każdego z miesięcy. Należy utworzyć odpowiednią ilość dokumentów odpowiadającą ilości kolumn Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (bądź stawek Ewidencji Przychodów) oraz rejestrów VAT jakie dotyczą dokumentów danego miesiąca. W pole numer dokumentu można podać na przykład „PKPiR 7” dla sumy dokumentów 7 kolumny Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów. W pole kontrahenta natomiast można podać utworzonego wcześniej kontrahenta o nazwie skróconej „Zbiorczy”.
Jak można wprowadzić wartość dokumentu do dwóch kolumn Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów?
Aby wprowadzić wartości dokumentu do dwóch różnych kolumn Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów należy wprowadzić utworzyć taką ilość dokumentów o tym samym dniu księgowania i numerze dokumentu, do ilu kolumn Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów chcemy wpisać wartości. Każdy z dokumentów musi być księgowany w oparciu o odpowiednie konto księgowe, dzięki któremu zostanie wpisany do właściwej kolumny Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.
W jaki sposób można wprowadzić dokument kasowy podczas wprowadzania zapłaty?
Aby połączyć moduł księgowy z modułem kasowym wystarczy w formie zapłaty zdefiniować, aby w trakcie wprowadzania zapłaty tworzony był dokument kasowy. W ten sposób wprowadzając dokument z wykorzystaniem danej formy płatności program automatycznie zapyta się czy wprowadzić dokument kasowy i dodatkowo uzupełni dokument kasowy wszystkimi niezbędnymi danymi.
Jak w programie zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zaksięgować zakup części i materiałów eksploatacyjnych przy których przysługuje 50% odliczenie VAT osobowego?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w najczęściej zadawanych pytaniach.
Jak w programie zaksięgować zakup części i materiałów eksploatacyjnych przy których przysługuje 50% odliczenie VAT oraz 75% zaliczenia do Kosztów Uzyskania Przychodu samochodu osobowego?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w najczęściej zadawanych pytaniach.
Jak zaksięgować specyficzne operacje?
Szczegółowo w oddzielnych rozdziałach zostały opisane następujące tematy: